Tisíce lidí v Bruselu protestovaly proti obchodním dohodám

Bruselem dnes pochodovaly tisíce demonstrantů požadujících, aby Evropská unie upustila od plánovaných dohod o volném obchodu se Spojenými státy (TTIP) a s Kanadou (CETA), které podle nich povedou například ke zhoršení pracovních podmínek. Podle organizátorů se dnešního protestu zúčastnilo 10.000 až 15.000 lidí. Policie účast odhaduje na 6000 osob.

Protestující se během demonstrace přesunuli k ústředí Evropské komise, která má obchodní rozhovory na starosti. O podobě dohody TTIP se stále jedná, zatímco dohoda CETA již byla dojednána a nyní čeká na ratifikaci, napsala agentura Reuters.

Odpůrci TTIP a CETA mimo jiné tvrdí, že dohody poskytnou větší sílu nadnárodním společnostem a povedou ke zhoršení potravinářských, ekologických i pracovních norem. Podle zastánců dohod tyto dokumenty podpoří hospodářský růst i tvorbu pracovních míst. V sobotu proti oběma dohodám demonstrovaly desetitisíce lidí, a to zejména v Německu.

TTIP a CETA budou předmětem pátečního jednání ministrů obchodu členských zemí EU v Bratislavě. Zatímco pro dohodu s Kanadou existuje širší politická podpora, jednání se Spojenými státy podle nedávného prohlášení německého vicekancléře a ministra hospodářství Sigmara Gabriela v podstatě zkrachovala a podle Francie by měla být pozastavena.

Newsletter