Tisíce Venezuelanů chodí pro potraviny do brazilského pohraničí

Tisíce Venezuelanů zaplavily sousední brazilský stát Roraima, aby si nakoupili základní potraviny, jichž se jim v jejich zemi nedostává. Informoval o tom brazilský deník Folha de San Pablo. V předchozím týdnu Venezuelané masově přecházeli hranice do Kolumbie, když je venezuelský prezident Nicolás Maduro nechal krátkodobě otevřít.

„Zatím vyčkávám, protože se říká, že hranici prezident Venezuely uzavře. Pokud ne, najmu tři prodavače,“ uvedl majitel obchodu v brazilském pohraničí José González, jehož prodeje se v poslední době zdvojnásobily.

„Jsme velmi spokojeni, že tolik prodáváme, ale na druhou stranu jsme smutní z toho, že Venezuelané sem chodí opravdu z nouze,“ řekl další z prodejců Ismael Feliciano da Cruz. A dodal, že dříve prodával pneumatiky a teď prodává potraviny. Podle něj lidé kupují například rýži, mouku, zubní pastu či mýdlo.

Podle brazilského deníku Folha mnozí Venuzuelané měsíce střádají peníze, aby pak mohli jet do Brazílie nakoupit potřebné věci. „Přijela jsem do Brazílie, protože doma musíme stát dlouhé fronty, a navíc ani nevíme, jestli pak dostaneme to, co potřebujeme,“ popsala situaci v zemi devětatřicetiletá Andrea Lambozová.

Obyvatelé Venezuely, která se dlouhodobě potýká s hlubokou hospodářskou krizí, vzali o posledních dvou víkendech útokem kolumbijské pohraničí. Předminulou neděli využilo krátkodobé otevření hranic s Kolumbií asi 30.000 Venezuelanů, předchozí neděli jich bylo již přes 150.000.

Prezident Maduro viní z ekonomických problémů své země americké „imperialisty“ a jejich domácí „lokaje“, kteří prý vedou proti socialistickému režimu hospodářskou válku. Podle opozice i ekonomů je za současný katastrofální stav ekonomiky zodpovědná socialistická vláda a její hospodářská politika.

Newsletter