Tisk: Berlín pochybuje o včasné dohodě s Řeckem

Německá vláda má rostoucí pochybnosti o tom, že se nový záchranný program pro Řecko podaří sjednat do 20. srpna, kdy musejí Atény splatit 3,2 miliardy eur (86,5 miliardy Kč) Evropské centrální bance (ECB). Předpokládá proto, že Řecko bude potřebovat další překlenovací půjčku. Informoval o tom německý list Bild s odvoláním na vládní zdroje.

Podle zdrojů stále zůstává řada nevyjasněných otázek kolem řeckých reforem, kterými věřitelé v pořadí již třetí záchranný program pro Řecko podmiňují. Dohodu o programu navíc musí po jejím sjednání schválit nejen řecký parlament, ale také zákonodárci v šesti dalších členských zemích eurozóny, včetně Německa. „To se nedá stihnout,“ řekl listu Bild nejmenovaný představitel německé vlády.

Eurozóna v polovině července souhlasila, že zahájí s Řeckem jednání o novém záchranném programu v objemu až 86 miliard eur. Atény si již v červenci zajistily tříměsíční překlenovací úvěr přesahující sedm miliard eur, díky kterému mohly uhradit dřívější splátky Evropské centrální bance a Mezinárodnímu měnovému fondu.

Tato překlenovací půjčka pochází z Evropského mechanismu finanční stabilizace (EFSM). Za půjčky z EFSM standardně ručí všechny členské státy Evropské unie, včetně České republiky. V případě červencového úvěru pro Řecko však podle ministerstva financí nehrozí Česku žádné ztráty. Pokud by totiž Řecko půjčku nesplatilo, budou ji krýt výnosy řeckých dluhopisů držených Evropskou centrální bankou.

Newsletter