Tisk: Clintonová se odmlčela a sbírá body díky Trumpovi

Tři týdny před prezidentskými volbami demokratická kandidátka Hillary Clintonová „vypustila“ volební kampaň a o tomto víkendu nezorganizovala žádný mítink. Žádnou předvolební akci nemá zatím v plánu ani v příštích třech dnech. Komentátoři upozorňují, že politické body pro Clintonovou získává svými obhroublými výroky její republikánský oponent Donald Trump.

„Clintonová neudělá nic, co by mohlo rozkolísat volební souboj, který se převažuje v její prospěch. Nevidí důvod pro nabitý program. Její volný harmonogram ukazuje na nově nalezené sebevědomí. Nechce se dopustit nevynucených chyb,“ napsal list The New York Times.

„Z úst Clintonové o víkendu nezaznělo ani slovo,“ upozornila dnes agentura AFP. Podle amerických médií může být důvodem i pečlivá příprava na středeční závěrečnou televizní debatu, která se uskuteční v nevadském Las Vegas. Na obě předešlé debaty se demokratická kandidátka připravovala v okruhu svých poradců, kteří pro ni tradičně pořádali mnohahodinovou simulaci debaty s Trumpem.

Kromě sexuálních eskapád jejího manžela Billa, které Trump v Las Vegas asi znovu připomene, může Clintonové uškodit i další várka mailů jejího hlavního poradce Johna Podesty, které se v sobotu objevily na serveru WikiLeaks. Pošta potvrzuje podezření, že Clintonová je propojena s bankovním světem díky finančním příspěvkům od bankovního sektoru, který mezi voliči není příliš populární.

Průzkumy veřejného mínění neposkytují o preferencích kandidátů jasný obrázek. Podle průzkumu listu The Washington Post a televize ABC vede Clintonová nad Trumpem o čtyři procenta, což je údaj v rámci statistické chyby. Výsledky jiného průzkumu, zveřejněného dnes listem The Wall Street Journal a televizí NBC, dávají Clintonové desetiprocentní náskok. Průzkum serveru RealClearPolitics přisuzuje demokratické kandidátce náskok 5,5 procenta.

Newsletter