Titulek listu The Sun o královnině podpoře brexitu byl zavádějící

Britský bulvární deník The Sun použil ve svém březnovém článku o tom, že královna Alžběta II. podporuje odchod své země z Evropské unie, zavádějící titulek. K takovému závěru dospěla britská novinářská asociace IPSO, u které si Buckinghamský palác stěžoval. The Sun, který dnes o verdiktu IPSO informoval, ale na své zprávě trvá.

„Titulek neměl oporu v textu a byl výrazně zavádějící,“ uvedla novinářská asociace k článku nazvanému Královna podporuje brexit. „Titulek obsahoval vážné a nepodložené tvrzení, že královna v souvislosti s životně důležitou celostátní debatou porušila své ústavní závazky,“ dodává IPSO, která bulvárnímu deníku nařídila verdikt zveřejnit.

The Sun se ve sporném textu odvolával na nejmenované zdroje, podle kterých královna nesouhlas s členstvím v unii vyslovila nejméně dvakrát za poslední desetiletí.

„Královna zůstává politicky neutrální, jako je tomu po 63 let,“ uvedl po vydání březnového článku královnin mluvčí. „Nebudeme komentovat falešná tvrzení anonymních zdrojů. Referendum je záležitostí Britů, kteří rozhodnou,“ dodal tehdy.

Podle zmíněných zdrojů Alžběta II. řekla někdejšímu vicepremiérovi a šéfovi liberálních demokratů Nicku Cleggovi v roce 2011 na hradě Windsor, že EU směřuje špatným směrem. Clegg, který podporuje setrvání Británie v unii, zprávu označil za nesmysl.

Britská společnost je před referendem, které je vyhlášeno na 23. června, rozdělená, proto by podle médií mohl postoj královny výrazně ovlivnit postoj voličů. Současné průzkumy navíc ukazují, že rozdíl mezi tábory příznivců a odpůrců EU je natolik těsný, takže výsledek není možné s jistotou předpovědět.

Newsletter