Ťokův poradce pro vesmír má 180 tisíc Kč měsíčně, víc než ministr

Poradce ministra dopravy pro kosmické aktivity Ondřej Rohlík si vydělal za měsíc více než sám ministr, v průměru 180.000 korun. Uvedl to dnes server HlídacíPes.org. Ministerstvo s Rohlíkem uzavřelo loni smlouvu na externí poradenství na pět měsíců za 900.000 korun. Ministr Dan Ťok (za ANO) smlouvu kritizoval. Už dříve Rohlík za služby pro ministerstvo inkasoval miliony.

Rohlíkovi zaručila smlouva, uzavřená koncem loňského roku Ťokovým náměstkem Kamilem Rudoleckým (ČSSD), v průměru za měsíc více peněz, než mají nejvyšší ústavní činitelé. Měsíční hrubý plat ministra letos v Česku činí 125.300 korun, premiéra 176.400 a prezidenta 219.000 korun. Měsíční platy některých poradců ministerstev či Úřadu vlády ČR loni zveřejnil server Aktuálně.cz, nejvyšší částky se pohybovaly kolem 60.000 korun.

Ministerstvo Rohlíkovi vyplatilo už asi půl milionu ze zmíněných 900.000 korun. Přitom Nejvyšší kontrolní úřad už dříve označil za problémové zakázky ministerstva na poradenské služby od Rohlíka z let 2010 až 2013 za zhruba šest milionů korun. „Na poradách vedení ministerstva jsem dával najevo, že se mi to nelíbí a chci věc s náměstkem ještě řešit,“ řekl serveru HlídacíPes.org ministr Ťok. Rohlík serveru sdělil, že jeho činnost pro ministerstvo byla zcela transparentní.

Externí poradenství si ministerstvo objednalo od Rohlíka, přestože má vlastní vesmírný odbor. Rohlík byl dříve dokonce podle serveru zhruba rok zaměstnancem ministerstva s měsíčním platem asi 60.000 korun a letos 16. května po vypršení externí smlouvy se opět stal zaměstnancem úřadu. „Nebylo pro něj systemizované místo, které se nyní podařilo získat,“ řekl serveru ke změnám mezi interní a externí spoluprací s Rohlíkem mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. „ČR nedisponuje větším počtem expertů, kteří mají zahraniční zkušenosti se spoluprací s Evropskou kosmickou agenturou (ESA), jsou jazykově dostatečně vybaveni a mají příslušné vzdělání v této oblasti,“ uvedl Rohlík.

Newsletter