Toshulin vykrývá pokles zakázek pro Rusko ve Francii

Společnost Toshulin z Hulína na Kroměřížsku, která vyrábí obráběcí stroje, vykrývá pokles zakázek do Ruska novými pro francouzského partnera. Jen letos pro firmu Safran Aircraft Engines dodá výrobky za více než 50 milionů korun. ČTK to na strojírenském veletrhu v Brně řekl obchodní ředitel Toshulinu Vojtěch Toul.

Safran Aircraft Engines je výrobce leteckých motorů, které se používají především v airbusech. „Spolupracujeme na odlaďování technologie, což jsou disky, které jsou pak součástí leteckých motorů. Dodáváme jim stroje do Francie i do Číny, kde mají pobočku,“ uvedl Toul.

Podle něj je zakázka prestižní. Součásti leteckých motorů jsou ze speciálních slitin, obrábění je velice složité. Francouzská firma aktuálně skončila s vývojem nového motoru, Toshulin spolupracuje na ladění technologie. „Je to pro nás výzva,“ uvedl Toul.

Toshulin má aktuálně přes 370 zaměstnanců, 80 procent obratu společnosti jde na export. Firma prodává i do Číny. „S Čínou je to složité, jsme rádi ale že se nám tam čas od času podaří stroj prodat. Ty naše jsou speciální, naštěstí podobné stroje nikdo v Číně nevyrábí. Je to velký trh, technologicky jsou čím dál vyspělejší a posouvají se dál,“ uvedl Toul. Problémy jsou podle něj naopak v Rusku. Nejde jen o sankce, ale i vývoj kurzu rublu. „Firmy horko těžko shání peníze. V Rusku nyní preferují domácí výrobce. Je to tedy souhra více prvků dohromady,“ uvedl Toul.

Strojírna Toshulin loni zvýšila meziročně zisk o 11,5 milionu na 123,7 milionu korun. Tržby za prodej vlastních výrobků, služeb a zboží jí vzrostly o téměř šest milionů na 856,3 milionu korun.

Tradice firmy známé v minulosti jako TOS Hulín se datuje k roku 1949, kdy byla v Hulíně zahájena stavba strojírenského závodu. Od roku 1951 se zaměřuje na výrobu obráběcích strojů. Akciová společnost Toshulin vznikla v roce 1998. Většinu, 90 procent akcií, loni podle účetní závěrky držely dvě fyzické osoby – předsedkyně představenstva a generální ředitelka Dagmar Herring a předsedkyně dozorčí rady Marie Otépková.

Newsletter