Tragédie u Studénky – kam se obracet

Všichni poškození, kteří utrpěli škody na zdraví a na majetku v souvislosti s tragickou nehodou na železničním přejezdu ve Studénce, je mohou hlásit pojišťovně Generali. ČTK to řekl mluvčí pojišťovny Jiří Cívka. Materiální škoda činí zhruba 160 milionů korun.

Kamion, který zůstal na přejezdu, měl uzavřené povinné ručení u sesterské společnosti Generali v Polsku, pro kterou bude pojišťovna v Česku likvidaci této škody zajišťovat. „Vzhledem k rozsahu tragédie jsme okamžitě přijali mimořádná opatření a jsme připraveni vypořádat škody v nejkratší možné době,“ doplnil generální ředitel pojišťovny Generali Pavel Mencl.

Nehodu, při níž do kamionu stojícího na přejezdu narazilo pendolino, dva lidé nepřežili. Dalších 12 cestujících a strojvedoucí utrpěli zranění.

Tragický střet vlaku s kamionem u Studénky: 2 mrtví, 20 zraněných

Příbuzní obětí dnešní srážky vlaku a kamionu u Studénky na Novojičínsku dostanou od Českých drah zálohu odškodného v minimální výši 21.000 eur (téměř 570.000 korun). V případě zraněných částka stanovena není, bude ale přiměřená. ČTK to řekl mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Peníze podle něj bude společnost posléze vymáhat na viníkovi nehody.

„ČD budou uplatňovat náhradu veškerých škod vzniklých při nehodě na viníkovi, respektive na jeho pojišťovně, a z těchto zdrojů by měla být finálně vyplacena také veškerá odškodnění,“ uvedl mluvčí a doplnil, že zálohy odškodného stanovuje evropská legislativa a dráhy je podle ní musí vyplatit bez ohledu na to, zda odpovídají či neodpovídají za újmy či škody způsobené nehodou.

„Záloha nepředstavuje uznání odpovědnosti dopravce, v tomto případě Českých drah, za vznik škody,“ zdůraznil mluvčí. Pozůstalí a poškození cestující se mají s žádostmi o odškodné obracet na právní odbor Generálního ředitelství ČD v Praze.

Materiální škody po dnešní srážce vlaku s kamionem u Studénky na Novojičínsku dosahují téměř 160 milionů korun, z toho 150 milionů korun jsou na vlaku. Výši škod upřesnil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. První odhady hovořily o škodě skoro 90 milionů korun. 

Pendolino s kamionem se srazily před osmou ráno na frekventované trati mezi Prahou a Ostravou, zemřeli při tom dva lidé, dalších 13 bylo zraněno.

Newsletter