Třetí největší řecká banka se vrátila ke čtvrtletnímu zisku

Řecký finanční ústav Eurobank se po dlouhé době vrátil ke čtvrtletnímu zisku. Třetí největší banka v Řecku podle objemu aktiv dnes uvedla, že za první tři měsíce roku vydělala 60 milionů eur (1,6 miliardy Kč). Je to její první ziskové čtvrtletí od třetího kvartálu 2011. V posledních třech měsících loňského roku byla ve ztrátě 175 milionů eur (4,7 miliardy Kč).

K návratu do černých čísel bance pomohly nižší rezervy na špatné úvěry a vyšší čistý úrokový výnos.

„Výsledek potvrzuje, že Eurobank je na cestě k dosažení svého hlavního cíle být v roce 2016 v zisku. Máme první kladný výsledek po pěti letech bezprecedentních problémů v řeckém bankovním systému,“ uvedl generální ředitel banky Fokion Karavias.

Po vleklé hospodářské recesi v Řecku trápí tamní banky značný objem nesplácených úvěrů. Mnoho dlužníků totiž kvůli vysoké nezaměstnanosti způsobené propadem ekonomiky začalo mít potíže se splácením dluhů.

Více než 40 procent všech úvěrů v řeckém bankovním sektoru tvoří pohledávky se selháním.

Eurobank oznámila, že rezervy proti špatným úvěrům jí ve srovnání s předešlým kvartálem klesly o více než třetinu na 175 milionů eur. Znamená to, že nových nesplácených úvěrů už je méně.

Eurobank, která působí i v Rumunsku a Bulharsku, je po rekapitalizaci z konce loňského roku zčásti vlastněna řeckým fondem pro sanaci bank (HFSF). V bance má podíl 2,4 procenta.

Newsletter