Dolar je v zisku proti euru i v dolarovém indexu. Americké výnosy se posunuly výše, 10letý dluhopis se obchoduje nad 1,6 %. Hlavní událostí je americká inflace, konsensus trhu čeká zrychlení z 2,6 % na 3,6 % y/y, některé predikce pracují s více než 4 %. Riziko nad konsensus vyšší inflace je rizikem vyšších US výnosů. To by mohlo dostat pod tlak rizikové měny, včetně koruny obchodující se těsně nad 25,50 za euro.

Třetí recese v eurozóně? Podle S&P ji možná mine, ale těsně

Eurozóně hrozí sklouznutí do třetí recese od roku 2008, varoval hlavní ekonom Standard & Poor’s pro oblast EMEA, Jean-Michel Six. Jeho obavy neuklidnily údaje z minulého týdne, podle nichž se Německo slabým růstem ve 3Q vyhnulo recesi a ekonomika Francie rostla nad očekávání, ani listopadový nárůst důvěry německých investorů, první od začátku roku.

Recese v Německu zažehnána. Francie překvapila

Obrat v náladě německých investorů. ZEW roste

Region eurozóny zaznamenal v několika posledních letech tzv. dvojitou recesi (double-dip), první v roce 2009 a další v období 2012-2013. „Riziko trojité recese roste,“ nechal se dnes slyšet ekonom S&P. Hospodářské oživení započaté ve druhém kvartálu loňského roku již podle něj svého vrcholu dosáhlo a nyní se růst ekonomiky ustálil kolem nuly. „Pravděpodobně se další recesi vyhneme, ale bude to těsné,“ dodává.

Newsletter