Trh práce budoucnosti? Na jednu pozici na celý život zapomeňte

Téměř tři čtvrtiny (74 %) lidí jsou připraveny naučit se novou dovednost nebo se zcela rekvalifikovat. Odpovědnost za udržení aktuálnosti svých schopností a znalostí cítí na své straně, ne na straně zaměstnavatele. Tato zjištění pocházejí z nejnovější studie PwC Zaměstnanci budoucnosti: vliv konkurence na pracovní trh roku 2030“, která zahrnuje výsledky průzkumu mezi 10 000 lidmi napříč Velkou Británií, Německem, Čínou, Indií a Spojenými státy.

Většina respondentů věří, že technologie jejich pracovní vyhlídky vylepší (65 %), ačkoliv důvěra v toto tvrzení je u pracujících v USA (73 %) a v Indii (88 %) vyšší než u těch v Británii (40 %) a Německu (48 %). Téměř tři čtvrtiny respondentů věří, že technologie nikdy nenahradí lidskou mysl (73 %) a většina (86 %) říká, že lidské schopnosti a dovednosti budou žádané vždy.

„Je zřejmé, že v budoucnu se celoživotnímu vzdělávání již nikdo nevyhne, a to bez ohledu na věk. Průzkum ukázal, že 60 % respondentů věří, že pouze malé množství lidí bude mít v budoucnu stabilní, dlouhodobé zaměstnání. Smýšlení lidí se také mění. Místo kvalifikace, která by měla vystačit po celý život, nyní začínají přemýšlet nad osvojením si nových schopností každých pár let, spolu s průběžným rozvojem osobních dovedností, jakými jsou řízení rizik, vůdčí schopnosti či emoční inteligence,“ vysvětluje Andrea Linhartová Palánová, odborník na řízení lidských zdrojů, PwC ČR.

Zatímco účastníci průzkumu vidí vliv technologií pozitivně (37 % z nich se těší na to, co přinese budoucnost, a svět vnímá jako plný možností), obava, že automatizace ohrozí některé pracovní pozice, přetrvává. Celkem 37 % respondentů věří, že automatizace ohrožuje jejich zaměstnání (tedy o 4 % více než v roce 2014) a více než 56 % si myslí, že vlády by měly podniknout kroky na ochranu zaměstnání před automatizací.

Silné obavy ničí důvěru a ochotu inovovat. Vzhledem k tomu, že se třetina zaměstnanců obává o budoucnost svého povolání v důsledku automatizace, zaměstnavatelé musí zahájit společnou diskuzi a přizvat k ní i své zaměstnance.  Větší znalost zaměstnancům pomůže pochopit vliv, který by technologie mohly mít v budoucnu na jejich zaměstnání, připravit se na něj a případně zlepšit své znalosti a schopnosti. Jde o zásadní změnu způsobu, jakým pracujeme, a společnosti ji proto nesmí podcenit.

Newsletter