Trh s audioknihami roste, stále více si je lidé stahují

Český trh s audioknihami stále roste a letos se jeho objem může blížit 100 milionům korun. Rozšiřuje se počet vydávaných titulů, k zavedeným vydavatelům se přidávají noví z řad knižních nakladatelů. Kopíruje se i trend známý z trhu s elektronickými knihami, totiž že s tištěnou knihou vychází její zvuková podoba. Prioritou je u posluchačů detektivní a dobrodružný žánr, lehce se zvyšuje podíl dětských titulů. V rozhovoru s ČTK to řekla předsedkyně Asociace vydavatelů audioknih (AVA) Kateřina Konopásková.

Ve čtvrtek se na pultech knihkupectví objeví v rámci propagační akce Velký audioknižní čtvrtek devět nových audioknih od čtyř vydavatelů.

Konopásková, která je také ředitelkou vydavatelství Radioservis, uvedla, že audioknižní trh pokračuje v trendech růstu posledních dvou let. „Dokumentovat to můžeme na členské základně AVA, kde zakládajících členů bylo sedm a nyní je nás 11 a další dva vstoupí v příštím roce,“ řekla. Největší podíl na trhu, dohromady víc než tříčtvrtinový, mají Radioservis Supraphon a Tympanum. K dispozici mají posluchači tisíce titulů. Jen vydavatelství Audiotéka, jež je také největším českým elektronickým obchodem s audioknihami, jich nabízí přes 3000.

Po detektivkách a thrillerech je podle Alžběty Vorlové z Audiotéky zájem o humoristické tituly. „Trendem, který stoupá, je žánr osobního rozvoje, jelikož posluchači audioknih jsou často lidé na cestách. Čím dál tím více je poptávka po vzdělávacích titulech a životopisech,“ řekla ČTK.

Asociace letos publikovala první výroční zprávu. Podle ní objem trhu s audioknihami v Česku loni dosáhl téměř 82 milionů korun. Fyzický prodej nosičů byl 61 milionů a za stahování audioknih lidé zaplatili přes 20 milionů. Do té doby se celoroční prodej pouze odhadoval, předloňský prodej odhadl svaz knihkupců na 55 milionů korun.

Letošní objem trhu Konopásková odhaduje o 15 procent vyšší než loni, tedy přibližně 94 milionů Kč. A trend směřuje ke stále vyššímu podílu stahování. „U klasických vydavatelů jako je Supraphon a Radioservis jsou stále v převaze CD, u vydavatelů orientujících se na současnou literaturu dobrodružného a detektivního žánru, kde je publikum mladší, dochází k poměru 50:50 a z některých titulů dokonce vítězí digitální prodej,“ uvedla.

V případě Audiotéky jsou podle Vorlové oba druhy prodeje vyrovnané. „Audioknihy na CD lidé kupují nejčastěji jako dárek pro své blízké, starší osoby nebo si chtějí booklet audioknihy vystavit. Mladší generaci, která věci nehromadí a nevadí jí mít pouze nehmotný soubor v telefonu, volí raději digitální stažení,“ uvedla.

Průměrná cena audioknihy je přibližně 269 korun. „Trh nás drží při zemi a u magické hranice 299 korun, jen málokterá i velmi dlouhá audiokniha jde v ceně přes 300 korun,“ řekla Konopásková. Cena audioknih jen v digitální podobě je nižší. Podle Vorlové cena audioknih neroste, odvíjí se od titulu a interpreta.

Rozmach audioknih způsobila možnost digitálního prodeje. Ještě v roce 2011 byl v ČR digitální prodej blízko nule, v roce 2012 se přiblížil deseti procentům. Loni udělal čtvrtinu celkového objemu.

Celkově se v ČR ročně prodá knih za přibližně sedm miliard korun, skoro čtvrtina po internetu. Údaj zahrnuje i audioknihy. Objem knižního trhu se pouze odhaduje a nemění se příliš od roku 2011.

Tabulka: růst ročního objemu prodeje audioknih v ČR

2014 2015 2016
55 milionů 81,7 milionu 94 miliony*
  • odhad Asociace vydavatelů audioknih

zdroj: Asociace vydavatelů audioknih a Svaz českých knihkupců a nakladatelů

Newsletter