Trhy by měly ztrácet, pod tlakem bank. O2 naposledy s dividendou

České akcie by měly začít dnešní obchodní seanci poklesem po výraznějším propadu cen akcií v Americe a Asii. Zřejmě uvidíme během dne oslabovaní bank, když se investoři budou připravovat na nedělní oznámení výsledků „stress testů“ evropských bank, navíc Deutsche Bank snížila cílové ceny u všech bankovních titulů v Polsku a SocGen snížila cílovou cenu pro Erste z 21 EUR na 20 EUR. Akcie O2 se dnes obchodují poslední den s nárokem na dividendu 18 korun, takže se dá očekávat stabilní obchodování. ČEZ se bude patrně pohybovat okolo současných hodnot 585 korun, podpořen vyššími cenami elektrické energie v Německu, která se včera odrazila od svých minim a posílila přibližně o 1 %.

Maďarský trh zůstává uzavřený až do pondělí 27.10. Polský trh bude pod tlakem, hlavně banky se svezou níže, neboť budou reagovat na snížené cílové ceny od Deutsche Bank. Navíc operátor OPL (TPSA) negativně překvapil, když oznámil zisk za 3Q14, který je výrazně (24 %) za očekáváním trhu. OPL reportoval čistý zisk 140 mil. PLN, přičemž očekávání trhu bylo 173 mil. PLN.

Evropské trhy by měly klesnout o přibližně 0,5 % po vybírání zisků na Wall Street ale i v Asii. Credit Suisse dnes oznámila své výsledky za 3Q14, které předčily očekávání. Tato švýcarská banka vydělala ve čtvrtletí 1,03 miliard CHF při očekávání trh 808 mil. CHF a například Nokia také „beatovala“ očekávání trhu, když oznámila zisk 0,09 EUR na akcii oproti očekávání 0,06 EUR a navíc zvýšila výhled pro celý rok 2014.

Ropné společnosti by měly opět projít korekcí, když cena ropy opět výrazněji klesla a přiblížila se hranici 80 USD za barel na včerejším oznámení, že zásoby této komodity vzrostly mnohem více, než se očekávalo.

Celkový trend obchodování budou také určovat indexy nákupních manažerů PMI ze zemí EU, například Německa a Francie.

Newsletter