Člen bankovní rady ČNB Holub se zřejmě přikloní ke zvýšení sazeb o 50 bb na zářijovém zasedání, tento krok připustil i pro listopad. Koruna zpevňuje pod 25,40 za euro. Dolar proti euru drží ztráty a obchoduje se nad 1,1730 EURUSD.

Trhy dnes budou vyčkávat, finanční tituly dál sledovat Řecko

Dnešní den bude ve znamení klasické kocoviny, tzn. burzy v Evropě i v Praze se budou snažit konsolidovat a zaujmou vyčkávací pozici po včerejších ztrátách. Obchodování v Asii přineslo již pozitivní vývoj, odvrácení ztrát během dne a silný závěr. Z toho si může Evropa vzít určitou dávku pro dnešní otvírací kurzy a ranní mírné ztráty budou prozatím limitované. Trh včetně Prahy bude samozřejmě sledovat, zda Řecko splatí splátku MMF a z domácích zpráv bude v hledáčku konečný údaj o HDP za první kvartál.

Slabý závěr trhů v zámoří ale může opět viset na zavírací fázi v Evropě a situace bude stále nervózní a doporučení je se držet mimo trh. Hlavní zprávy budou stále diktovat trhu směr, ale jedno je jisté, že téma nákupu poklesů již není na trhu v oblibě. Pokud se podíváme na současný svět mimo Řecko, tak býkům příliš do karet nehraje situace v Číně, Porto Ricu a riziko zvyšování sazeb v USA. Tato kombinace může mít za následek prodejní tlak i po možné dohodě s Řeckem, které by trh nyní bral jako něco, co euro a Evropu bude stále táhnout dolů a investoři by se měli na tento scénář „zapozicovat“.

V Praze budeme sledovat dále zřejmou rozdílnost mezi českými jmény a dvěma rakouskými tituly. ČEZ a Komerční banka si dále vedou relativně dobře v sázce na bezpečný přístav resp. neochotu prodávat do současného slabšího momentu na trhu. Erste a VIG zůstanou stále náchylné na globální vývoj oběma směry.

Akcie Komerční banky se technicky snaží vytvořit tzv. reversní úkaz „hlava ramena“, ale zde musíme počkat na break hladiny 5205-5300 Kč. Přiliv peněz do naší banky z polského sektoru a bezpečný přístav pro investory budou hlavní témata. Přesto riziko prodejního tlaku na růstu panevropských akcií je vysoké. ČEZ se těší lepší poptávce na současných minimech, ale spíše neutrální výhled agentury Moody‘s na ceny německé elektřiny spolu s cenami emisních povolenek příliš růstového potenciálu neposkytuje.

Newsletter