Trhy ztrácejí chuť riskovat. V Praze by měly slábnout banky i ČEZ

České akcie by dnes mohly opět klesat podobně jako Evropa, která by po otevření měla spadnout o zhruba 0,5 %. Na akciové trhy se začíná šířit nervozita díky rostoucím výnosům na dluhopisech, které by mohly naznačovat brzké zvyšování úrokových sazeb. Dá se tedy očekávat zvýšení averze vůči riziku ze strany investorů a tedy postupný odchod primárně z „emerging markets“.

Akcie bank by dnes mohly klesnout, nicméně Erste bude v první části dne spíše stabilní, neboť v korunovém vyjádření včera ve Vídni končila na cenách okolo 735 korun, tedy o 5 korun výš, než byl zavírací kurz v Praze. Likvidita na tomto titulu, i na VIG, bude nižší, protože trh v Rakousku bude dnes uzavřený kvůli státnímu svátku. Komerční banka byla v posledních dnech pod prodejním tlakem a ten by mohl pokračovat i dnes, neboť technicky se zdá, že by akcie Komerční mohly v následujících dnech mohly testovat úrovně okolo 5000 korun.

ČEZ by mohl i nadále klesat po oznámení energetické politiky vlády, která plánuje rozšíření jaderných elektráren Temelín a Dukovany, ale neřeší státní garance, což by mohlo investory znervóznit a přimět k redukci akcií ČEZ ze svých portfolií. Také dlouhodobě nízké ceny elektřiny v Německu, které se pohybují okolo svých historických minim, nemají pozitivní vliv na vývoj budoucího hospodaření ČEZ. Dnes bude zřejmě mírně nižší likvidita díky státním svátkům v Polsku a Německu.

Newsletter