Tripartita projedná návrhy na řešení problémů na trhu práce

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů v pondělí projednají návrh opatření, která mají řešit problémy na tuzemském trhu práce. Zaměstnavatelé v Česku nabízejí více než 130.000 pracovních míst, ale i přes zhruba trojnásobný počet lidí v evidenci úřadu práce nemohou najít vhodné pracovníky.

Nezaměstnanost v Česku dlouhodobě klesá, v červnu se propadla na 5,2 procenta. Uchazečů o práci bylo ke konci června zhruba 384.000, nejméně od prosince 2008. Volných míst byl naopak rekordně vysoký počet, zhruba 134.000. Bylo jich tak nejvíce od září 2008, tedy od doby před prohloubením světové hospodářské krize.

Podle analýzy ministerstva práce a sociálních věcí se český trh práce dostal na hranici přirozené nezaměstnanosti. Lidé, kteří za nabízených podmínek a mezd chtějí pracovat, už místo mají. Zaplnění volných pozic a uplatnění nezaměstnaných brání nevhodná kvalifikace, nízké odměny a pracovní podmínky i neochota práci vzít. Zaměstnavatelé si stěžují na to, že v Česku už nemohou najít pracovníky a musejí odmítat zakázky. Žádají možnost získat síly z Ukrajiny. Odbory s tím nesouhlasí. Podle nich je nutné nejdřív zaměstnat místní.

Podle MPSV je možné poptávku zaměstnavatelů po pracovnících s pomocí některých opatření uspokojit domácími silami. Navrhuje proto například další zvýšení minimální mzdy a revizi systému dávek tak, aby nástup do práce byl pro nezaměstnané výhodnější. Počítá se rovněž s příspěvky na dojíždění za prací a zlepšením postavení pro pracovníky zaměstnávané přes agentury. Ministerstvo práce má také vytvořit systém, který umožní předvídat potřebu pracovníků s určitou kvalifikací pro určité obory. Zajistit to má projekt PŘEKVAP.

Problém představují také dluhy a exekuce a následné srážky ze mzdy. Resorty práce, vnitra a spravedlnosti mají podle materiálu připravit úpravu pravidel exekucí, aby nebránila přijetí místa. Situaci komplikuje i možnost nekolidujícího zaměstnání, tedy přivýdělku. U něj by se mohla regulovat maximální odměna či rozsah práce.

Newsletter