Tripartita projedná novelu zákoníku práce i odměny státní služby

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se budou dnes společně snažit najít shodu na podobě chystané novely zákoníku práce. Zástupci firem i odboráři mají k návrhům řadu výhrad. Se členy kabinetu budou jednat i o odměňování státních zaměstnanců, plánovaných dopravních stavbách a financování regionálního školství.

Návrh změn zákoníku práce, který nově upravuje počítání dovolené či práci z domova, vyvolal rozporuplné reakce. Ministerstvo práce k novele dostalo na 600 výhrad. Některá plánovaná ustanovení z textu proto zřejmě už vypadla, a to například o vyšších příplatcích za pohotovost či o ochraně před stresem v práci.

Ministerstvo připravilo i návrh změn v odměňování státních zaměstnanců, kterých je asi 65.000. Díky úpravám chce do státních služeb přilákat mladé lidi i experty z firem. Počítá se s náborovými příspěvky, s tarifem 200 procent pro odborníky i rychlejším růstem výdělků vysokoškoláků. Víc zvýšit by se měly také tarify lidem na ministerstvech a v 11 centrálních úřadech, než státním zaměstnancům v ostatních institucích. Pracovníci v ústředí prý pobírají méně.

Tripartita se zaměří i na dopravní agendu. Jednat bude mimo jiné o přípravě velkých dopravních staveb. U nich hrozí zpoždění kvůli potížím s analýzami o dopadech na životní prostředí (EIA). Posledním bodem programu má být reforma financování regionálního školství. Platit by měla od roku 2018.

Newsletter