Trump by jako prezident podle novinářů ohrožoval svobodný tisk

Pokud by republikánský kandidát Donald Trump vyhrál listopadové prezidentské volby, mohlo by to podle americké neziskové organizace Výboru pro ochranu novinářů (CPJ), ohrozit svobodu tisku, píše britský list The Guardian.

Začátkem října CPJ vydala rezoluci, ve které napsala, že Trump ohrožuje práva novinářů. „Trump urážel a hanil tisk od počátku své kandidatury. Jeho nesouhlas s médii se stal středobodem jeho kampaně. Často označoval tisk za nečestný a za spodinu. Zpravodajské organizace a novináři se mnohdy stávali terčem Trumpovy kritiky,“ napsala CPJ.

CPJ dále upozornila na to, že Trump zesměšňoval tělesně postiženého novináře listu The New York Times a během tiskové konference označil zpravodaje stanice ABC News za odporného. Realitní magnát také odmítl odsoudit útoky svých příznivců na novináře a běžně neposkytoval tiskové pověření novinám, které o něm psaly kriticky, tvrdí CPJ. Podle předsedkyně rady CPJ Sandry Mimsové Roweové realitní magnát během únorového shromáždění v Texasu řekl, že chce rozšířit zákony týkající šíření pomluv, aby bylo možné se soudit s novinami kvůli kritice a vydělat na tom.

„Přestože někteří uvádí, že Trumpovy výroky jsou pouhá provokace, my ho bereme za slovo. Jeho úmysly a pohrdání svobodným tiskem jsou evidentní,“ uvedla CPJ. Organizace věří, že by Trump mohl mít negativní dopad na svobodu tisku i mimo Spojené státy. Zmírnění určitých standardů ve Spojených státech by povzbudilo despotické vůdce k omezování tisku ve svých zemích.

Vážně Trumpa bere i list The New York Times, který minulý týden otiskl výpovědi dvou žen, které nařkly realitního magnáta z obtěžování. Trumpovi právníci posléze žádali, aby byl článek odstraněn z webu. Pokud by se tak nestalo, pohrozili obranou všemi dostupnými prostředky. Vedení The New York Times odmítlo článek odstranit. Umlčet výpovědi poškozených žen by podle The New York Times oslabilo demokracii.

„Pokud s námi pan Trump nesouhlasí a myslí si, že američtí občané nemají právo slyšet výpovědi těchto žen, a pokud věří, že zákony této země umlčí či potrestají ty, kteří si ho dovolí kritizovat, tak se nebudeme bránit soudu,“ uzavřel reakci The New York Times.

Newsletter