Trump chce do nejvyššího soudu zastánce zbraní a odpůrce potratů

Nově zvolený americký prezident Donald Trump hodlá na uvolněné místo u nejvyššího soudu jmenovat soudce, který je zastáncem volného držení zbraní a odpůrcem potratů. Řekl to ve svém vůbec prvním povolebním rozhovoru s televizí CBS. Republikánský miliardář známý svými pestrými a proměnlivými názory rovněž poznamenal, že nehodlá nijak zpochybňovat legálnost sňatků homosexuálů.

„Jsem zastáncem (nenarozeného) života, a ti soudci budou také jeho zastánci…A budou velkými stoupenci druhého dodatku (ústavy),“ řekl Trump v pořadu CBS 60 minut, když hovořil o svých potenciálních kandidátech na místo, které se u nejvyššího soudu uvolnilo smrtí konzervativního soudce Antonina Scalii. Druhý dodatek ústavy zaručuje Američanům právo pořídit si zbraň.

Zatímco v těchto tématech výrazně rozdělujících americkou společnost se Trump vymezil jasně v souladu s tradiční republikánskou politikou, k další z citlivých otázek zaujal neutrálnější postoj. Manželství osob stejného pohlaví v úřadě prý nehodlá řešit, neboť to podle něho je „již rozhodnutá“ otázka. Nejvyšší soud loni svým verdiktem fakticky povolil sňatky homosexuálů ve všech 50 státech USA, ačkoli někde úředníci odmítají gaye či lesby oddávat s odkazem na své náboženské přesvědčení.

Newsletter