Trump nečeká dobré vztahy s britským premiérem Cameronem

Předpokládaný republikánský kandidát v letošních prezidentských volbách v USA Donald Trump uvedl, že – pokud volby vyhraje – je nepravděpodobné, že by měl dobré vztahy s britským premiérem Davidem Cameronem, a to kvůli dřívějším Cameronovým výrokům na Trumpovu adresu. Britský premiér dnes uvedl, že na svém komentáři trvá.

„Zdá se, že nedospějeme k velmi dobrým vztahům… Chtěl bych s ním (s Cameronem) mít dobré vztahy, ale vypadá to, že ani není ochoten problém řešit,“ řekl Trump televizi ITV.

Cameron loni v britském parlamentu prohlásil, že Trumpův návrh je „kontroverzní, hloupý a špatný“. Hovořil tehdy v souvislosti s peticí s 560.000 podpisy požadující zakázat Trumpovi vstup do Británie, kde má miliardář své obchodní zájmy. Zakázat Trumpovi vstup premiér odmítl, ale poznamenal, že pokud by Trump do Británie přijel, chtěl by (Cameron) sjednotit zemi proti němu.

Cameronův mluvčí dnes řekl, že premiér se stále ke svému komentáři hlásí. „Ministerský předseda sdělil svůj názor na prohlášení Donalda Trumpa velmi jasně. Nesouhlasí s ním,“ uvedl mluvčí. „Nadále je přesvědčen, že zakázat muslimům vstup do USA je kontroverzní, hloupý a špatný. Na tom trvá,“ dodal.

Na otázku, koho by Cameron v Bílém domě upřednostnil, odmítl mluvčí odpovědět. Řekl jen, že premiér již dříve jasně oznámil, že bude spolupracovat s jakýmkoli vítězem voleb.

Pokud jde o britské členství v Evropské unii, Trump řekl, že unie je velice byrokratická, což je velká potíž, a tak by se Britů zeptal, k čemu jim je? „Ale zase, nechte lidi, ať si udělají vlastní názor,“ dodal.

Trump se stal loni v Británii mimořádně nepopulární kvůli výzvě k dočasnému zákazu vstupu muslimů do USA, kterou reagoval na střelbu v kalifornském San Bernardinu na konci loňského roku. Manželský pár muslimské víry tam tehdy postřílel 14 lidí.

„Máme obrovský problém s radikálním islámským terorem,“ řekl Trump v ITV poté, co se ho moderátor zeptal na jeho sporný návrh zakázat vstup muslimům do USA. „Svět lítá do povětří a nejsou to Švédi, kdo škodí, rozumíte. Máme tedy opravdový problém,“ uvedl.

Trump, který nedávno pogratuloval nově zvolenému starostovi Londýna Sadiqu Khanovi, nyní řekl, že se ho Khanova kritika dotkla. Khan, který se stal prvním muslimským starostou britské metropole, na adresu realitního magnáta uvedl, že o islámu vůbec nic neví.

„Nezná mě, nikdy jsme se nesetkali, neví, o co se zajímám. Myslím, že to byla velmi hrubá prohlášení,“ řekl miliardář s tím, že od Khana byla taková slova ignorantská.

Po Khanově zvolení Trump v rozhovoru s listem The New York Times řekl, že v případě londýnského starosty by učinil výjimku a do země by ho vpustil. Také uvedl, že je šťastný, když Londýn povede právě Khan.

Ze zhruba 65 milionů obyvatel Británie se jich k islámu hlásí asi 2,7 milionu. V Londýně, v jehož metropolitní oblasti žije takřka 14 milionů lidí, patří muslimové k nejpočetnější náboženské menšině, žije jich zde podle dat ze sčítání obyvatel v roce 2011 přes dvanáct procent.

Newsletter