Výnos desetiletého amerického dluhopisu ochráněného o inflaci, tzv. TIPS, klesl pod -1,13 %. Dolar nehledě na to posiluje proti euru pod 1,1800 EURUSD. Procyklické měny oslabují, výprodejní tlak pozorujeme i u měn regionu. Koruna oslabuje směrem k 25,70 za euro.

Trump opět zpochybnil zprávy o útocích ruských hackerů

Nastupující americký prezident Donald Trump opět zpochybnil zprávy tajných služeb o hackerských útocích, které americké rozvědky připisují Rusku. Trump označil za „velmi zvláštní,“ že zpravodajci odložili avizovaný brífink o útocích na pátek. Podle agentury Reuters tím dal najevo, že dnes nehodlá hovořit o podrobnostech případu, jak sliboval ještě o víkendu.

Vítěz listopadových prezidentských voleb opakovaně polemizuje s představiteli Ústřední zpravodajské služby (CIA) a dalších amerických bezpečnostních složek, podle nichž se ruskými rozvědkami organizovaní hackeři pokoušeli ovlivnit volby v jeho prospěch. Trump několikrát prohlásil, že pachatele nelze přesně vystopovat a že za útoky na počítače Demokratické strany mohl stát kdokoli.

„Zpráva tajných služeb o takzvaném ruském hackerství byla odložena na pátek, možná je potřeba více času na sběr důkazů. Velmi zvláštní!“ napsal v úterý Trump na twitteru. Podle Reuters není jasné, kdy měli zpravodajci budoucímu prezidentovi původně podrobné informace poskytnout.

Republikánský nástupce demokrata Baracka Obamy v Bílém domě o víkendu veřejnost ujišťoval, že svá tvrzení relativizující původ útoků doloží fakty toto úterý či nejpozději dnes. Uvedl přitom, že ví „věci, které ostatní lidé nevědí“.

Dosluhující prezident Obama v návaznosti na útoky vyhlásil koncem roku proti ruským rozvědkám a jejich spolupracovníkům sankce a nařídil vyhoštění 35 diplomatů. Jeho ruský protějšek Vladimir Putin nečekaně nesáhl k odvetnému kroku a hodlá počkat na to, zda Trump po nástupu do funkce nezvolí vůči Kremlu vstřícnější přístup.

Newsletter