Trump prý nechce dál vyšetřovat e-mailový skandál Clintonové

Zvolený prezident USA Donald Trump nechce pokračovat ve vyšetřování skandálu své volební soupeřky Hillary Clintonové kolem rozesílání služebních e-mailů ze soukromého účtu. V televizi MSNBC to dnes prohlásila šéfka Trumpova štábu Kellyanne Conwayová. Trump během volební kampaně opakovaně na Clintonovou kvůli elektronické poště útočil a hrozil jí vězením.

Clintonová ve funkci ministryně zahraničí v rozporu se zavedenou praxí a bezpečnostními pravidly používala soukromý poštovní server ke služebním účelům. Podle amerických vyšetřovatelů se přitom dopustila hrubé nedbalosti, nikoli ale trestného činu. Stíhání proto zahájeno nebylo.

Trump v kampani sliboval, že v případě svého zvolení aféru důkladně prošetří zvlášť jmenovaný prokurátor a že bývalou první dámu vsadí do vězení. Na předvolebních mítincích republikánského kandidáta často zaznívalo skandování „zavřít, zavřít“.

Conwayová ale dnes tyto hrozby nepotvrdila. Budoucí prezident si prý nepřeje, aby vyšetřování pokračovalo, a místo toho chce Clintonové pomoci, aby ze skandálu vyvázla. „Pokud jí může Donald Trump pomoci, bude to nejspíš dobrá věc,“ řekla prezidentova poradkyně. Prohlásí-li zvolený prezident něco takového ještě před inaugurací, je to podle Conwayové silný signál.

Newsletter