Trump se bojí, že listopadové volby budou zmanipulované

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump se obává, že listopadové prezidentské volby v USA by mohly být zmanipulované. Řekl to svým příznivcům na pondělním volebním shromáždění v ohijském Columbusu. Stále častěji prý slýchá, že volby by nemusely být čestné. Trump své tvrzení, bezpříkladné v dějinách amerických volebních kampaní, nepodpořil žádnými fakty.

Trump už v minulosti ale o možných machinacích hovořil. Obvinil například Demokratickou stranu, že zmanipulovala primární volby tak, aby zajistila vítězství Hillary Clintonové nad protikandidátem Berniem Sandersem. Důkazem je prý obsah vyzrazených e-mailů, které se těsně před nominačním sjezdem demokratů objevily na serveru WikiLeaks.

Trump podle amerických médií neváhá argumentovat spikleneckými teoriemi a nepotvrzenými zprávami. Tvrdil například, že prezident Barack Obama se nenarodil v USA, nebo že otec texaského senátora Teda Cruze, Trumpova soupeře v primárkách, byl komplicem vraha prezidenta Johna Kennedyho. Trump si také stěžoval, že republikáni by mu prý nominaci odebrali, kdyby v primárkách tak jasně nevyhrál.

Své tvrzení o podvodných prezidentských volbách Trump v pondělí zopakoval v rozhovoru v televizi Fox News. „Osmého listopadu (v den voleb) musíme být bedliví, protože hlasování bude zmanipulované. Doufám, že republikáni budou ostražití, nebo nám to seberou,“ řekl Trump.

Podle agentury AP může toto prohlášení být pojistkou pro případ, že newyorský miliardář volby prohraje. Kdyby pak skutečně argumentoval podvodným hlasováním, mohlo by to podle AP vyvolat nepředvídatelné reakce Republikánské strany a Trumpových stoupenců.

Newsletter