Trump se na Floridě snažil udobřit si hispánské voliče

Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump se v neděli na Floridě snažil získat hlasy hispánských voličů, které si v minulosti znepřátelil mimo jiné svými radikálními protiimgrantskými postoji. Na předvolebním shromáždění podle agentury AP kritizoval současnou demokratickou vládu za to, že „opustila své přátele v Latinské Americe“.

„Vláda (prezidenta) Obamy a (ministryně zahraničí) Clintonové opustila naše přátele v Latinské Americe a přinesla jen chudobu a nezaměstnanost hispánským Američanům tady doma,“ řekl Trump s odkazem na bývalou funkci své demokratické konkurenty v boji o nejvyšší úřad v zemi. Republikánský miliardář v minulosti body hispánských voličů ztrácel, když mimo jiné ohlásil záměr postavit zeď mezi USA a Mexikem, aby zastavil migraci.

Prezidentský kandidát republikánů též kritizoval Castrův režim na Kubě, který stále potlačuje lidská práva a s nímž Obamova vláda po více než půlstoletí obnovila loni diplomatické styky. Trump přitom dříve normalizaci americko-kubánských vztahů podporoval, nyní by však prý dohody zrušil, pokud kubánský režim nesplní určité podmínky.

Trump vyjádřil též „solidaritu se svobodomyslným lidem ve Venezuele“, kde se opozice snaží o svolání referenda za odvolání socialistického prezidenta Nicoláse Madura. Venezuelská vláda ale tuto snahu všelijak blokuje.

Na Floridě v neděli loboval za demokratickou prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou její kandidát na viceprezidenta Tim Kaine. Mimo jiné prohlásil, že Portoriko se stane silným spojencem Bílého domu, pokud se do něj dostane Clintonová.

Kaine, který část projevu ve floridském Orlandu pronesl ve španělštině, také řekl, že on i Clintonová berou velmi vážně finanční problémy Portorika a jeho potíže s virem zika. Na Floridě žijí desítky tisíc Portoričanů, kteří se tam odstěhovali z tohoto karibského ostrova, jenž je volně přidruženým státem USA.

Newsletter