Trump si za kritiku Clintonové vysloužil v kostele pokárání

Donaldu Trumpovi se ve středu nevedlo v michiganském městě Flint, známém případem kontaminované vody. Reverendka Faith Greenová Timmonsová kandidáta republikánů na prezidenta nemilosrdně přerušila, když začal v metodistickém kostele útočit na svou soupeřku ve volbách Hillary Clintonovou. „Hillary selhala v ekonomice stejně jako v zahraniční politice. Nic z toho, nač sáhla, nefungovalo. Nic,“ prohlásil Trump. V tom okamžiku Timmonsová vystoupila na podium a přerušila ho slovy: „Pane Trumpe, pozvala jsem vás, abyste nám poděkoval za to, co jsme ve Flintu udělali, ne kvůli politickému projevu.“

„Tak dobře, vrátím se k Flintu. Jeho problémy jsou výsledkem mnoha selhání,“ reagoval prezidentský kandidát.

Podle CNN se Trump v rámci kampaně vydal do Flintu, obývaného hlavně černochy, ve snaze získat si přízeň černošských voličů.

Trumpova návštěva místního kostela se neobešla bez dalšího incidentu. Jedna žena mezi shromážděnými ho obvinila z „diskriminace černošských nájemníků“. Připomínala tím soudní případ z roku 1973, v němž šlo o pochybnou praxi správce newyorského nájemního domu, který patřil Trumpovi a jeho otci. „Ne, nikdy, nikdy,“ bránil se Trump. V tomto případě mu Timmonsová ale přišla na pomoc, když ženu napomenula: „Toto je můj kostel a hosta budete respektovat.“ Další z přítomných ještě připomenul, že Trump v minulosti o černoších hovořil jako o lenoších.

Trump ve Flintu navštívil úpravnu vody, ale v proslovu se zaměřil na obecné konstatování, že město nese následky úpadku americké ekonomiky.

Problémy Flintu se dostaly do celonárodního podvědomí aférou s vodou. Město začalo kvůli úsporám čerpat pitnou vodu z řeky Flint, ačkoli dříve ji odebíralo z Huronského jezera. Řeka je ale znečištěná a vodárny nedokázaly vodu řádně upravit. Dostala se do olověných městských rozvodů, kde zapříčinila jejich korozi, což kontaminovalo vodovodní řad.

Kontaminovanou vodu konzumovaly mimo jiné tisíce dětí, u desítek lidí se objevily zdravotní problémy, u dětí lékaři zjistili vysoký obsah olova v krvi. I když se pak voda začala znovu čerpat z jezera, procházela už kontaminovaným potrubím. Skandálem se zabýval i Washington a prezident Barack Obama pak uvolnil 80 milionů dolarů (1,9 miliardy korun) na opravu potrubí.

Newsletter