Trump vybral na prezidentskou inauguraci nejvíce peněz v historii

Budoucí prezident Spojených států Donald Trump získal od soukromých dárců na financování inauguračních oslav rekordních 90 milionů dolarů (zhruba 2,3 miliardy korun), což je více než se podařilo vybrat jakémukoli jeho předchůdci. Dnes o tom informovala agentura AP.

Zmíněná suma je takřka stejná, jakou pro obě své ceremonie skládání prezidentského slibu dohromady shromáždil dosluhující šéf Bílého domu Barack Obama. Ten měl v roce 2009 k dispozici 55 milionů dolarů (1,4 miliardy korun) a o čtyři roky později 43 milionů dolarů (1,1 miliardy korun).

Ačkoli Trump má na organizaci oslav převzetí moci zdaleka nejvíce peněz než prezidenti v minulosti, Trumpův inaugurační výbor, který je na podrobnosti programu skoupý, chce ceremonii pojmout citlivě a s důrazem na to, že budoucí prezident se chce věnovat především práci a ne bujarému veselí.

Předseda výboru Tom Barrack tento týden novinářům řekl, že inaugurace nebude připomínat cirkusovou podívanou. „Bude to mít spíše poetický ráz a nepůjde o cirkusu podobné oslavy korunovace,“ dodal Barrack.

Trump podle šéfa výboru umírněnou podobu ceremoniálu žádal. „Bude to krásné, s leitmotivem ‚Nechte mě pracovat‘,“ řekl Barrack.

Portál Politico poznamenal, že v rozhovoru s novináři šéfpořadatel inauguračního ceremoniálu odpovídal na dotazy, zda se výbor neobává organizace 20. ledna, kdy Trump složí slib. Americká média totiž informovala o tom, že výbor se potýká s odmítavým postojem uměleckých hvězd.

Zatím je známo, že na inauguraci zahraje školní černošská kapela z alabamské Talladega College, která se s datem založení v roce 1867 označuje za nejstarší soukromou, historicky černošskou školu v Alabamě.

Vystoupí také tanečnice ze skupiny The Radio City Rockettes a mormonský chrámový sbor The Mormon Tabernacle Choir, který zpíval na inauguraci prezidentů Ronalda Reagana, George Bushe staršího i George Bushe mladšího.

Tradiční hymnu zazpívá šestnáctiletá Jackie Evanchová, vítězka reality show America‘s Got Talent, vysílané v české verzi jako Česko hledá SuperStar.

Vedle oslav se očekávají i demonstrace. Trumpovi odpůrci je plánují po celých Spojených státech a také ve Washingtonu. Levicová skupina Disrupt J20 chce masovou účastí 20. ledna zablokovat ceremonie v metropoli.

V sobotu, tedy den po inauguraci, se uskuteční pochod za práva žen, kterého se podle odhadů zúčastní na 200.000 lidí. Tato akce má podle organizátorů nové administrativě a Kongresu připomenout, že je třeba dodržovat práva žen a že nelze názory a sílu žen podceňovat.

Newsletter