Trump vyhrál díky touze Američanů po změně, píšou české deníky

Touha po změně a nespokojenost s důsledky globalizace a politickou korektností dosavadních lídrů. V těchto faktorech vidí komentáře českých deníků hlavní příčiny vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Zvolení republikánského kandidáta se podle některých z nich není třeba obávat. Další předpovídají, že Evropu může Trumpova očekávaná politika vést k tomu, aby se více spoléhala na sebe.

Trumpa vynesla do Bílého domu touha Američanů po výměně washingtonského establishmentu, který voličům nejpozději od 90. let nabízel velmi podobné kandidáty, domnívá se autor komentáře Mladé fronty Dnes. Trumpovo vítězství je podle něj také protestem proti špatně distribuovaným plodům globalizace. Velká část Američanů má totiž pocit, že z nich globalizace udělala poražené, zatímco vítězné korporace si kupují nájemníky Bílého domu, míní komentář. Trump podle něj v roli hlavy státu neudělá „žádnou šílenost,“ protože nebude chtít pošpinit své jméno na seznamu amerických prezidentů.

Na souvislost mezi Trumpovým vítězstvím a negativně pociťovanými důsledky globalizace upozorňuje také komentář deníku E15. Republikánský kandidát voličům nabídl vidinu návratu do přehledného a bezpečného světa, kterému globalizace uštědřila krutou ránu. Autorka komentáře upozorňuje na paradox, že nositeli obrázků nostalgického domácího štěstí jsou lidé, kteří na globalizaci vydělali.

Podle Lidových novin dostal Trump k volbám bílé voliče, kteří mají strach, že se stávají menšinou. Tato vlna je cítit skrytým rasismem, a pro vnitřní soudržnost Spojených států je nebezpečná, domnívá se autor komentáře. Nového nájemníka Bílého domu se podle deníku není nutné děsit; okamžikem zvolení Trump úplně zmírnil svou rétoriku i styl vystupování.

Svět se bude muset poprat s Trumpovou primitivní nepředvídatelností, píšou Hospodářské noviny. Podle jejich komentáře Trump vystihl náladu ve společnosti a využil ji ve prospěch „vulgárního přeorání kulturních zvyklostí“. Trumpovo vítězství bude vzorem pro evropské populisty, zatímco nový americký prezident bude svým postojem k NATO či Rusku Evropu oslabovat. „Evropa se bude muset naučit mnohem více spoléhat na sebe,“ píše deník.

V amerických volbách se vyjádřila „druhá Amerika“, která kvituje, že Trump mluví bez obalu, a vadí jí, že reálné problémy Spojených států se obcházejí politickou korektností, píše Právo. Autor komentáře očekává, že v politice Bílého domu ubude jemné diplomacie a přibude rázných kroků, které se mohou dotknout i bezpečnostních vazeb USA s Evropou.

Newsletter