Dnešní zasedání Fedu se na trzích projevuje v nízké volatilitě. Euro proti dolaru se pohybuje v podstatě do strany na úrovni 1,2120 EURUSD. Měny regionu sílí. Koruna zpevnila pod 25,45 za euro.

Trump začal hledat sponzory pro financování boje s Clintonovou

Donald Trump, povzbuzen sérií vítězství nad svými soupeři v nominačním boji o prezidentský úřad, učinil první kroky k zajištění financí pro rozhodující etapu kampaně, v níž se pravděpodobně utká s Hillary Clintonovou. Trump podle agentury AP hledá cesty k usmíření se špičkami Republikánské strany a hlavně s velkými a tradičními stranickými sponzory.

Trump ve čtvrtek jmenoval Stevena Mnuchina, šéfa velké investiční skupiny Dune Capital, finančním ředitelem své kampaně. Jeho hlavním úkolem bude zajistit dostatečný finanční tok ve volebním boji, který 8. listopadu vyvrcholí celostátním hlasováním. Vedení Trumpovy kampaně se má sejít se špičkami republikánů, aby dohodli spolupráci při shromažďování finančních příspěvků.

Miliardář Trump si dosud kampaň financoval většinou z vlastních prostředků. Podle AP je mu ale jasné, že k zajištění stamilionů dolarů pro půlroční souboj s Clintonovou by musel bez pomoci sponzorů část svého majetku prodat. Dal už najevo, že k něčemu podobnému příliš chuti nemá.

Trump sice slíbil, že do kampaně investuje „podstatnou sumu peněz“, ale zároveň bude usilovat o příspěvky dárců. Jeho pravděpodobná soupeřka si v hromadění volebních fondů vede mimořádně zdatně.

„Movití sponzoři ale musejí mít jistotu, že Trump bude seriózním kandidátem a nepodvede je,“ řekl AP republikánský funkcionář Charlie Spies. Obracet se k cizím lidem s žádostí o finanční podporu je navíc pro Turmpa nezvyklá novinka. V dosavadní kampani shromáždil touto cestou jen asi 12 milionů dolarů, a to po malých částkách od řadových Američanů přes internet.

Clintonová zatím získala 187 milionů dolarů a do shromažďování peněz se pustila už od loňského listopadu. Většinu května například věnuje oslovováním dárců, za nimiž zajíždí do Michiganu, Kalifornie nebo Texasu. Trump ve svém itineráři podle AP žádnou takovou cestu nemá.

Clintonová dokonce založila nový fond nazvaný „Zastavte Trumpa“, jehož cílem je znemožnit kontroverznímu republikánskému kandidátovi dostat se do Bílého domu. Cílem fondu je „znemožnit Trumpovi, aby zneužil prezidentskou moc k deportaci přistěhovalců, k zákazu vstupu muslimů do země nebo k trestání žen za interrupce“.

Newsletter