Trump získal pro volby podporu vlivné asociace držitelů zbraní

Vlivná americká Národní asociace držitelů zbraní (NRA) hned na začátku své třídenní konference podpořila Donalda Trumpa pro prezidentské volby. Trump, který míří k získání republikánské prezidentské kandidatury, konference využil k útokům na svou pravděpodobnou demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou.

„Já vás neopustím,“ řekl Trump před členy NRA v Louisville. Clintonová chce podle něj změnit dodatek ústavy zaručující právo vlastnit zbraně. Trump slíbil, že bude chránit právo Američanů zajistit si sebeobranu.

„Musíme se spojit a to hned. Ve jménu tisíců vlastenců shromážděných v tomto sále, pěti milionů členů NRA a desítek milionů, kteří nás podporují, oficiálně ohlašuji, že NRA stojí za Donaldem Trumpem pro prezidentské volby,“ sdělil ředitel politické sekce NRA Chris Cox před delegáty.

To, že NRA podporuje republikánského kandidáta, není překvapením, avšak ve srovnání s minulými volbami se NRA vyslovila velmi brzo. V roce 2008, kdy za republikány kandidoval John McCain, a v roce 2012 v případě Mittta Romneyho své stanovisko asociace vyjádřila až v říjnu, těsně před listopadovou volbu.

Jak napsala agentura AFP, cílem NRA je zabránit Clintonové nastoupit do úřadu po současném prezidentovi Baracku Obamovi, s nímž je organizace v konfliktu. Vyhraje-li Clintonová, můžete se rozloučit se svými zbraněmi, řekl vůdce NRA Wayne LaPierre.

NRA právo nosit zbraně interpretuje jako právo osobní svobody ve smyslu druhého dodatku ústavy. Tento dodatek garantuje občanům vlastnit zbraně.

„Druhý dodatek nebyl nikdy tak ohrožen. Nepoctivá Hillary je kandidátkou, která je v dějinách ze všech nejvíc proti zbraním a proti druhému dodatku,“ prohlásil Trump.

Newsletter