Trump zopakoval svůj kritický postoj k NATO a vyzval k reformě aliance

Americký miliardář a uchazeč o republikánskou prezidentskou kandidaturu Donald Trump dnes zopakoval svůj kritický postoj k Severoatlantické alianci a vyzval k její reformě. NATO, které vzniklo za historicky jiné situace, je v dnešní době překonané, řekl Trump, který zatím mezi republikány vede v soupeření o kandidaturu pro listopadové prezidentské volby.

Aliance byla založena v době, kdy byl hlavním nepřítelem Západu Sovětský svaz, argumentoval Trump v rozhovoru s moderátorem televize ABC. Není tedy už adekvátní pro boj s terorismem a stojí Spojené státy příliš mnoho, dodal.

Před týdnem Trump v rozhovoru s televizí CNN prohlásil, že Spojené státy by měly snížit výdaje na své aktivity v rámci NATO.

„Měli bychom NATO přizpůsobit… může se zmenšit, může se rekonfigurovat a i když můžeme alianci dál nazývat NATO, bude to něco jiného,“ poznamenal Trump v rozhovoru, který přetiskl list The New York Times.

Trump rovněž řekl, že by nechal Japonsko a Jižní Koreu, aby si vybudovaly vlastní jaderné arzenály. Podle něj by to pro ně bylo lepší, než aby tyto země musely spoléhat na Ameriku, že jim pomůže proti Číně a Severní Koreji.

Newsletter