Trumpa prošetřuje newyorská radnice kvůli přístupu do mrakodrapu

Newyorská radnice prověřuje, zda Donald Trump během častých setkání s voliči ve svém mrakodrapu Trump Tower na Páté avenue na Manhattanu ponechává vstupní halu přístupnou pro veřejnost, jak mu ukládá dohoda s městem. Dnes o tom informovala agentura AP. Realitní magnát je předpokládaným republikánským kandidátem na prezidenta Spojených států.

Trump se v 70. letech s městem dohodl, že veřejnost může od 08:00 do 22:00 volně navštěvovat vstupní halu. Výměnou za to mohl mrakodrap postavit vyšší, než by směl bez dohody. Zmíněné ujednání připouští uzavření atria budovy pro soukromé účely čtyřikrát ročně, a to vždy se souhlasem města.

Město v poslední době obdrželo několik upozornění, že Trump halu uzavřel v rozporu s podmínkami. Miliardář zmíněné prostory využívá ve své kampani opakovaně, učinil tak například po vítězství primárkách ve státě New York 19. dubna, po výhře v několika státech 26. dubna či po Indianě 3. května.

Agentura AP tvrdí, že tento týden v úterý během setkání Trumpa s armádními veterány bylo atrium uzavřené, neboť dovnitř po kontrole Tajné služby USA, která se stará o ostrahu prezidenta, vysokých ústavních činitelů i prezidentských kandidátů, směli je akreditovaní novináři a zaměstnanci Trump Tower.

Newyorská radnice na dotaz AP uvedla, že nemá žádné žádosti z posledních dvou let o uzavření atria pro soukromé účely. Pokud město pochybení na straně Trumpa zjistí, bude to již po několikáté, kdy se magnát dostal do sporu ohledně využití haly. V letech 2005 a 2006 byl opakovaně pokutován za to, že ve volném prostoru byly umístěny prodejní stánky.

Ačkoli je vstupní hala v soukromém vlastnictví, formálně je považována za veřejné prostranství. Takových soukromých prostor vedených jako veřejné je v New Yorku několik.

Newsletter