Trumpova nadace podle amerického tisku přiznala porušení zákona

Charitativní nadace zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa přiznala daňovému úřadu IRS, že porušila zákon, který zakazuje používat vybrané prostředky na potřeby osob z jejího vedení, jejich firem nebo rodinných příslušníků. Informaci dnes přinesl list The Washington Post (WP) na základě analýzy kopií daňového přiznání nadace za loňský rok.

Daňová přiznání Trumpovy nadace zveřejnil server Guidestar, který monitoruje neziskové organizace ve Spojených státech. Podle mluvčího serveru je tam nahrála advokátní firma, která zastupuje nadaci. Listu The Washington Post se nepodařilo ověřit, zda berní úřad IRS obdržel formuláře ve stejné podobě, v jaké se objevily na webu.

V jedné části formuláře je podle WP otázka, zda nadace převedla příjmy či aktiva „osobě k tomu právně nezpůsobilé“, což je označení pro člověka, kterému zákon proti vnitřnímu obchodování (self-dealing) přijímat prostředky nadace neumožňuje. Trumpova nadace zatrhla „ano“. Stejně odpověděla i na otázku, zda u ní došlo k vnitřnímu obchodování i v minulých letech.

V případě porušení zákazu mohou úřady mimo jiné požadovat po dotyčných „právně nezpůsobilých“ osobách vrácení peněz do fondu nadace. Zda se tak již stalo, není podle WP jasné, protože by se takový požadavek objevil na zvláštním formuláři, který nemusel být zveřejněn.

Americká média už během předvolební kampaně informovala o řadě případů, kdy Donald Trump použil peníze své nadace zjevně na soukromé účely. Koupil si za ně prý například vlastní portrét a peníze posílal i na účty svých firem, které pomocí nich splácely dluhy či platily pokuty.

Prostředky z fondu podle WP například posloužily k tomu, aby v roce 2007 Trump zaplatil pokutu za svůj floridský hotel Mar-a-Largo ve výši 120.000 dolarů (téměř tři miliony korun). Trump místo pokuty poukázal o něco vyšší částku do nadace válečných veteránů, na čemž se dohodl s floridskými úřady. Peníze ale údajně pocházely z prostředků Trumpovy nadace.

Newsletter