Dolar vstoupil do čtvrtečního obchodování slabší, a to proti procyklickým měnám i euru. Dolarový index klesl pod hranici 90,3 bodů. Koruna včera prolomila 26,10 za euro. Kombinace silnějšího eura a ochoty riskovat pro domácí měnu znamená riziko tlaků na další posílení. Nemělo by se však jednat o výrazný posun až k 26,00 za euro.

Trumpovo vítězství prudce zvedá výnosy dluhopisů v USA i jinde

Po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se po téměř celém světě snižují ceny a zvyšují výnosy státních dluhopisů, což zvedá náklady vlád na nové úvěry. Investoři předpokládají, že Trumpova hospodářská politika oživí v USA inflaci, což povede k rychlejšímu růstu úrokových sazeb, než se dosud očekávalo. Vyšší americké úroky by pak investory podnítily k přesouvání kapitálu ze zbytku světa do Spojených států.

Výnos amerických dluhopisů s desetiletou splatností vystoupil tento týden na desetiměsíční maximum 2,15 procenta; výnos 30leté obligace se vyhoupl těsně pod tři procenta a za týden stoupl o 0,38 procentního bodu, nejvíce od roku 2009. Trhy předpokládají, že Trump posílí federální výdaje a bude usilovat o ochranu před levnými dovozy, což by obojí zvýšilo inflaci. To by americkou centrální banku (Fed) přimělo ještě v předstihu k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb.

Inflační očekávání v USA měřená vývojem cen dluhopisů navázaných na inflaci vzrostla na 1,87 procenta a byla nejvyšší od loňského července. V únoru přitom tento ukazatel sestoupil až na 1,2 procenta.

„Výrazně vyšší výnosy dluhopisů se často spojují s vyššími inflačními očekáváními a Fed by mohl cítit potřebu reagovat na to bezodkladným zvýšením sazeb,“ řekl agentuře Reuters Steve Barrow z londýnské Standard Bank. Vyhlídky na výraznější růst úrokových sazeb citelně posílily dolar, jehož index ke koši měn získal od počátku týdne 1,7 procenta a zaznamenává nejsilnější týdenní růst za poslední rok.

Dokladem pozoruhodné změny nálady investorů je i to, že trhy poprvé od roku 2011 začaly počítat s možností, že svou měnovou politiku by mohla zpřísnit rovněž Evropská centrální banka (ECB). Začaly se tak snižovat ceny a naopak se zvyšovat výnosy dluhopisů zemí eurozóny v čele s Itálií. Investoři se dnes zaměřili právě na eurozónu, protože americký trh dluhopisů je v den svátku válečných veteránů uzavřen.

Newsletter