Trumpův poradce udržoval podle AP kontakty s ruským velvyslancem

Vláda odcházejícího prezidenta Baracka Obamy ví o častých kontaktech hlavního bezpečnostního poradce nastupující hlavy státu Donalda Trumpa s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. S odvoláním na vysoce postavený vládní zdroj to dnes oznámila agentura AP a list The Washington Post.

Jeden z kontaktů poradce Michaela Flynna s ruským velvyslancem se podle AP uskutečnil v den, kdy Obama z USA vyhostil 35 ruských diplomatů kvůli skandálu s údajným hackerskými útoky na USA řízenými Moskvou. Podle deníku The Washington Post dokonce Flynn ten den s velvyslancem několikrát telefonoval.

Trumpův štáb dnes Flynnovy kontakty potvrdil s tím, že oba muži spolu hovořili ještě před zprávou o vyhoštění diplomatů. Předmětem besedy prý byl možný telefonát mezi Trumpem a Vladimirem Putinem po prezidentské inauguraci plánované na 20. leden.

Den po zprávě o vyhoštění ruských diplomatů Kreml oznámil, že krok ponechá bez reakce. Trump Moskvu za zdrženlivost pochválil. „Pokud Flynn odradil Rusy od odvetného kroku, je to možná dobrá zpráva. Ale potřebujeme znát fakta,“ konstatoval washingtonský list.

Při své čtvrteční tiskové konferenci, první po vítězných volbách, se Trump dotazu na kontakty svého štábu s Rusy vyhnul, upozornil The Washington Post.

Newsletter