Trumpův přítel Giuliani by se mohl stát ministrem zahraničí

Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani je favoritem na post amerického ministra zahraničí, informovala dnes agentura Reuters. Giuliani, který nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa podporoval v průběhu předvolební kampaně, je dlouholetý přítel budoucího šéfa Bílého domu.

Bývalý republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich v souvislosti s obsazením funkce ministra zahraničí řekl televizní stanici Fox News: „Pokud to Rudy (Giuliani) bude chtít, tak to dostane.“

Dvaasedmdesátiletý Giuliani během prezidentské kampaně ostře kritizoval Trumpovu demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou. Trval na tom, že používáním soukromého mailu Clintonová ještě jako ministryně zahraničí vystavila Spojené státy bezpečnostnímu riziku.

Giuliani byl starostou New Yorku v době teroristických útoků 11. září 2001. Svým přístupem ke krizové situaci si tehdy vysloužil přezdívku „starosta Ameriky“, píše zpravodajský web The Telegraph. V té době úzce spolupracoval s prezidentem Georgem Bushem mladším, o kterém tvrdil, že se po zářijových útocích výrazně zasadil o bezpečnost ve Spojených státech.

Bývalý starosta letos podpořil Trumpovy kontroverznější výroky. Když Trump řekl, že USA mají nárok na iráckou ropu, souhlasil s ním se slovy, že „ve válce je všechno legální“.

V souvislosti s funkcí šéfdiplomata budoucí vlády se také objevilo jméno bývalého amerického velvyslance při OSN Johna Boltona. Stejně jako Giuliani byl i Bolton politicky angažovaný v éře Bushe mladšího.

Naopak odchod z Trumpova týmu pro nástup do Bílého domu dnes oznámil bývalý předseda výboru Sněmovny reprezentantů pro tajné služby Mike Rogers. Vzhledem k tomu, že nový prezident je v oblasti zahraniční politiky nezkušený, může odchod respektovaného republikána s bohatými zkušenostmi v zahraniční politice u některých členů strany vyvolat obavy, píše agentura AP.

Složení budoucího amerického kabinetu zůstává nejasné. V příštích dnech o němu bude Trump jednat se svým viceprezidentem Mikem Pencem, který má na starosti administrativu okolo lednového předání moci.

Newsletter