Tržby a zisk Intelu vzrostly více, než se čekalo

Tržby největšího světového výrobce počítačových čipů Intel za třetí čtvrtletí vzrostly více, než se čekalo, a zvýšil se i firemní zisk. Výsledkům pomohla stabilizace poptávky po osobních počítačích a růst v divizi datových center a cloudových služeb, sdělila v úterý americká společnost.

Tržby Intelu se zvýšily o devět procent na 15,8 miliardy dolarů (389 miliard Kč). Analytici podle ankety agentury Reuters odhadovali v průměru výnosy 15,6 miliardy USD.

Intel pro poslední čtvrtletí roku odhadl tržby na 15,7 miliardy USD, což bylo pod odhady analytiků. Akcie firmy tak po zprávě klesly o zhruba čtyři procenta.

Tržby tradiční divize čipů pro osobní počítače, která se na celkových výnosech Intelu stále podílí více než polovinou, stouply o 4,5 procenta na 8,9 miliardy USD. Podle výzkumné firmy IDC klesly dodávky osobních počítačů ve světě ve třetím čtvrtletí o necelá čtyři procenta, tedy méně, než se odhadovalo. Tržby firmy v divizi datových center a cloudových služeb vzrostly o deset procent na 4,5 miliardy USD.

Čistý zisk Intelu narostl v meziročním srovnání o devět procent na 3,38 miliardy USD. Zisk v přepočtu na akcii předčil odhady analytiků.

Intel na jaře oznámil, že během jednoho roku zruší 12.000 pracovních míst, tedy asi 11 procent celkového počtu. Odráží to urychlení ústupu od dosavadního hlavního zaměření na čipy pro osobní počítače, po nichž klesá poptávka kvůli přesunu zákazníků k mobilním zařízením.

Newsletter