Zisky dolaru zabrzdil pokles amerických sazeb, zejména těch reálných měřených TIPSy. Euro posiluje nad 1,1900 EURUSD. Padají americké sazby podpořily měny regionu. Koruna zpevňuje pod 25,50 za euro.

Tržby klenotnictví Tiffany kvůli silnému dolaru prudce klesly

Tržby renomovaného amerického klenotnictví Tiffany se v prvním finančním čtvrtletí snížily o 7,4 procenta na 891 milionů dolarů (21,6 miliardy Kč). Zaznamenaly tak nejvýraznější propad od vrcholu světové finanční krize v roce 2009. Firma se potýká s negativními dopady silného kurzu dolaru. Ten odrazuje zahraniční turisty od nákupů v USA a současně snižuje hodnotu zahraničních příjmů podniku.

Čistý zisk firmy se ve čtvrtletí snížil o téměř 17 procent na 87,5 milionu dolarů (2,1 miliardy Kč). Firma počítá s podobným poklesem zisku i v nynějším čtvrtletí. Cena akcií podniku se po zveřejnění hospodářských výsledků propadla až o tři procenta. První finanční čtvrtletí skončilo 30. dubna.

Na americkém kontinentu se čtvrtletní tržby Tiffany v obchodech otevřených déle než rok propadly o deset procent. Firma se potýká i se slabšími výdaji zahraničních turistů v Evropě a v Asii.

Společnost Tiffany vznikla v roce 1837, kdy otevřela svůj první obchod na Manhattanu. Kromě drahých šperků prodává i parfémy, hodinky či sluneční brýle balené do proslulých tyrkysově modrých krabiček. V roce 2012 otevřela obchod v Praze, který se stal první firemní prodejnou ve střední a východní Evropě.

Newsletter