Rychlý nárůst amerických výnosů podporuje dolar, který sílí proti euru i v dolarovém indexu. Roli hraje i zhoršení tržní nálady projevující se ve výprodeji rizikových aktiv. Risk-off nálada se podepsala i na měnách regionu. Koruna oslabila nad 26,20 za euro. Aktuálně spolu se zlotým i forintem včerejší ztráty umazává.

Tržby v eurozóně v říjnu překvapivě pokračovaly v poklesu

Maloobchodní tržby v eurozóně se v říjnu meziměsíčně snížily o 0,1 procenta, stejným tempem jako v září. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat. Analytici přitom v anketě agentury Reuters očekávali růst, v průměru o 0,2 procenta.

V celé Evropské unii zůstaly maloobchodní tržby beze změny po zářijovém nárůstu o 0,3 procenta. Údaje podle ekonomů signalizují, že oživení spotřebitelských výdajů v Evropě se zadrhává, a to navzdory nízké inflaci a levné ropě.

Nejvýraznější meziměsíční pokles zaznamenalo v říjnu v rámci členských států Evropské unie Slovinsko, kde se tržby propadly o více než procento. Nejlépe si naopak vedlo Polsko, které vykázalo nárůst tržeb o více než dvě procenta.

Newsletter