Jestřábí výhled sazeb Fedu zvýšil střední a delší konec americké výnosové křivky. Vzrostly zejména reálné tržní sazby. Dolar v návaznosti na to posílil na dvouměsíční maxima. Během dne očekávejme dozvuky Fedu s rizikem pro rizikové měny. Koruna oslabila k 25,50 za euro, vzhledem k výhledu sazeb ČNB předpokládáme omezený prostor pro další oslabení.

Tsipras chce uspořádat summit EU o řeckém záchranném programu

Řecký premiér Alexis Tsipras chce požádat předsedu Evropské rady Donalda Tuska o svolání summitu, který by se věnoval záchrannému programu pro Atény. S odvoláním na vládní zdroje o tom informovala agentura Reuters s tím, že Tsipras se s Tuskem telefonicky spojí ve středu.

Řecko minulý týden obnovilo jednání se zástupci mezinárodních věřitelů o uzavření klíčové revize plnění loňského záchranného programu. Jednání o plnění podmínek záchranného programu trvají už od ledna a kvůli neshodám mezi věřiteli a kvůli sporům s Aténami už byla dvakrát na delší dobu přerušena. Bez dobrozdání expertů věřitelských institucí nemohou Atény získat až pět miliard eur (135 miliard Kč) ze záchranného programu a splatit dluhy vůči MMF a Evropské centrální bance.

Jednou z překážek uzavření klíčové revize je spor o řecký dluh. MMF v dubnu vyzval evropské věřitele, aby Řecku podstatně snížili dluhovou zátěž, která je podle něj vysoce neudržitelná. Berlín naopak zmírnění řeckého dluhu nepovažuje za nutné.

Newsletter