Tsipras: Řecko musí naplnit záchranný program a vrátit se na trhy

Řecko musí realizovat mezinárodní záchranný program, aby dosáhlo svého hlavního cíle, jímž je získat opět přístup k tržnímu financování a ukončit vnější dohled nad zemí. Podle agentury Reuters to dnes řekl znovuzvolený levicový premiér Alexis Tsipras.

V projevu, který pronesl k poslancům své strany SYRIZA poté, co nově zvolený parlament složil přísahu, předseda vlády řekl, že má v úmyslu co nejdříve dokončit první kontrolu plnění záchranného programu ve výši 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč), dohodnutého se zahraničními věřiteli v srpnu. To by Athénám mohlo otevřít cestu k jednáním s partnery v eurozóně o snížení dluhu.

„Realizace záchranného programu nebude snadná. Ale my jsme povinni tato rozhodnutí učinit, přestože se nám nelíbí. Je to nezbytné, abychom se mohli zbavit tohoto systému dohledu a okamžitě zahájit diskusi o věcech týkajících se dluhu,“ prohlásil Tsipras.

„Naším hlavním cílem je zbavit se tohoto systému dohledu a získat přístup k trhu. Ale nezbytnou podmínkou pro to je návrat k růstu,“ dodal.

ROZHOVOR: „Tsipras úspory a reformy ohne od svých voličů“

ONLINE: Řekové zvolili. Tsipras je jasným vítězem

Newsletter