Tsipras: Řecko nachází společnou řeč s věřiteli

Řecko prý našlo společnou řeč v jednání se svými věřiteli. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil řecký premiér Alexis Tsipras. Současně zopakoval, že vláda při jednání nepůjde za pomyslnou „červenou čáru“, za kterou považuje snížení mezd a penzí. 
    Tsipras během projevu na hospodářské konferenci v Aténách uvedl, že Řecko se s věřiteli dohodlo na fiskálních cílech a sazbě daně z přidané hodnoty. Neshodují se však v pracovních otázkách a v reformě penzí. 

Podle projednávané dohody by Řecko mělo v letech 2015 a 2016 vykázat mírný přebytek primárního rozpočtu a součástí dohody bude i restrukturalizace dluhu, dodal Tsipras. 

„Z tohoto pódia chci Řeky ujistit, že není možnost ani šance, že by řecká vláda upustila od otázek penzí a otázek pracovního trhu,“ řekl Tsipras. Řecko, které je už téměř bez peněz, doufá, že se mu podaří dosáhnout dohody s věřiteli a uvolnit zbývající peníze ze slíbené pomoci do konce měsíce. 

Atény stále čekají na konečné rozhodnutí eurozóny o uvolnění zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z končícího záchranného programu pro Řecko. Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení programu, výplatu peněz ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Silně zadlužená země přitom tyto peníze nutně potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti. 

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur. 

Newsletter