Tsiprasovu řeckou vládu podrží koaliční partner ANEL

Nezávislí Řekové (ANEL), kteří jsou ve vládní koalici s levicovou stranou SYRIZA řeckého premiéra Alexise Tsiprase, chtějí nadále vládu podporovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Strana nicméně upozornila, že podpora má své hranice, kterou je mandát získaný od voličů v lednových volbách a v nedávném referendu . V plebiscitu Řekové odmítli návrhy věřitelů na řešení dluhové krize v zemi.

„Nezávislí Řekové nadále podporují vládu, podporovali jsme a budeme podporovat úsilí vlády,“ uvedla strana. „Jsou zde ale také omezení, která jsou daná mandátem řeckého lidu z lednových voleb a z referenda,“ dodali Nezávislí Řekové s tím, že jejich poslanci hlasují podle svého svědomí.

ADEL rovněž vyloučil vytvoření koaliční vlády s opozičními stranami Potami a Nová demokracie. V Řecku se spekuluje o možném vzniku vlády národní jednoty, která by reformy nařízené věřiteli prosadila. V pondělí vytvoření takového kabinetu nevyloučil ministr práce a sociální solidarity Panos Skurletis. Proevropská liberální Potami již dala na vědomí, že sice nemá zájem vstoupit do vlády se SYRIZOU, ale v zájmu Řecka je připravena reformy v parlamentu podpořit.

Podpora opozice se v parlamentu očekává, neboť Tsipras čelí kritice některých členů své strany, kteří podmínky vyjednané v Bruselu odmítají, neboť pro zemi budou znamenat další utahování opasků. Ministr vnitra Nikos Vutsis ze strany SYRIZA dnes novinářům řekl, že vláda se bude snažit dopady sociálně tvrdých opatření zmírnit.

Newsletter