Turci změny ústavy podpoří, alespoň dle českých sázkařů

Čeští sázkaři míní, že Turci v dnešním referendu podpoří změny ústavy, které mají posílit prezidentovy pravomoci a změnit politický systém z parlamentního na prezidentský. Ve Fortuně na tuto variantu vsadila naprostá většina lidí. Podle Tipsportu převažuje v sázkařské komunitě také názor, že Turecko bude za rok v srpnu i navzdory předpokládaným změnám stále členem NATO, zjistila ČTK.

Průzkumy veřejného mínění počítají s těsným přijetím navrhovaných změn, díky nimž by se mohl prezident Recep Tayyip Erdogan udržet u moci do roku 2029. „Průzkumy k této otázce jsou zatím vyrovnané, 90 procent sázejících i bookmakeři Fortuny se však kloní k názoru, že Turci zkrátka chtějí autoritativnější režim a změny ústavy podpoří,“ sdělil ČTK mluvčí Fortuny Martin Lánský.

Tipsport příležitost na výsledek referenda v nabídce neměl, sázkaři se ale mohli vyjádřit k tomu, zda bude Turecko i za rok v létě členem Severoatlantické aliance. Zájem o tuto sázku není velký. Podáno bylo zhruba 1000 tiketů, z toho 90 procent je na setrvání Turecka v NATO, řekl ČTK mluvčí Tipsportu Jiří Hadrava.

Stejnou příležitost nabízí i Fortuna, její bookmakeři na odchod Turecka z NATO vypsali kurz 3,6:1, vidí ho tedy jako poměrně málo pravděpodobný. Je podle nich naopak reálné, že po referendu bude zaveden trest smrti. Na tuto možnost je kurz 2,25:1.

O klíčových ústavních změnách začali Turci hlasovat dnes ráno. Hlas má právo odevzdat 55 milionů lidí a první výsledky se čekají kolem půlnoci; odhady by mohly být k dispozici vpodvečer. V Istanbulu se před volebními místy od dnešního rána tvořily fronty.

Newsletter