Turecká centrální banka slíbila chránit finanční stabilitu

Turecká centrální banka dnes oznámila, že podnikne veškerá nutná opatření, aby po pátečním nezdařeném pokusu o puč v zemi chránila finanční stabilitu. Zprávy o pokusu části armády o státní převrat podle agentury Reuters zřejmě ještě více podkopají oslabenou důvěru investorů v tureckou ekonomiku.

Centrální banka sdělila, že poskytne neomezené likvidní prostředky komerčním bankám, aby zajistila efektivní fungování na finančních trzích. Poplatek za snadno dostupné finanční prostředky poskytované v průběhu dne bankovním domům sníží na nulu a bude pozorně sledovat trh a vývoj cenové hladiny.

Turecká ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí nečekaně výrazně o 4,8 procenta. Generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría v pátek prohlásil, že letošní růstové tempo odhaduje na zhruba čtyři procenta. Stejný růst očekává i v následujícím roce.

OCED v páteční zprávě zveřejněné před dramatickými událostmi v zemi uvedla, že pokud má Turecko zvýšit produktivitu a hodnotu vývozu, musí investovat do vzdělávání a výzkumu, prohloubit obchodní vztahy a posílit vládu práva.

Poté, co turecký premiér v pátek v noci oznámil, že v zemi probíhá pokus o převrat, se turecká lira k americkému dolaru propadla v pozdním obchodování v USA na třítýdenní minimum. V pátek v noci SELČ vykazovala pokles o pět procent na 3,03 TRY za dolar.

Obchodování na finančních trzích se znovu rozběhne v pondělí.

Newsletter