Turecká policie opět zatýkala ve firmách podezřelých ze spojení s Gülenem

Turecká policie dnes ráno podnikla v Istanbulu další razii ve firmách podezřelých ze spojení s duchovním Fethullahem Gülenem, kterého vláda označuje za organizátora nezdařeného červencového pokusu o převratu. Informovala o tom televizní stanice CNN Türk, podle níž prokuratura v rámci této operace vydala 187 zatykačů, mezi jinými i na některé přední byznysmeny. Podobná akce proběhla už v úterý.

Několik tisíc policistů se dnes vydalo zatýkat do stovek firemních sídel v různých částech Istanbulu, v němž sídlí největší počet podniků v zemi. O jaké firmy konkrétně šlo, dosud média neupřesnila. O jejich napojení na Gülena nejsou známy podrobnosti.

V úterý v rámci obdobného zátahu zadrželi policisté na 120 podnikatelů či pracovníků firem.

Po nezdařeném pokusu o převrat turecká policie zatkla už více než 40.000 lidí, uvedl ve středu premiér Binali Yildirim. Přibližně polovina z nich byla obviněna a umístěna do vazby. V rámci čistek ve státní správě přišlo o práci přes 81.000 zaměstnanců včetně soudců, prokurátorů, policistů, úředníků či učitelů. Pět tisíc z nich dostalo výpověď, zbytek byl dočasně zbaven funkcí.

Ankara opakovaně požádala Washington o vydání Gülena, který dlouhodobě žije v americkém exilu. Spojené státy poslední žádost zkoumají. Duchovní jakýkoli podíl na převratu odmítá, odsoudil jej a požaduje ustavení mezinárodní komise pro vyšetření jeho okolností.

Newsletter