Turecko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska

Turecké ministerstvo zahraničí dnes doporučilo občanům, aby odložili cesty do Ruska, které nejsou nezbytně nutné. Informovala o tom agentura Reuters. Důvodem jsou prý obtíže, kterým v Rusku Turci čelí kvůli růstu vzájemného napětí po úterním sestřelení ruského bojového letounu Tureckem na syrsko-turecké hranici.

Ministerstvo v dnešním prohlášení uvedlo, že Turci cestující do Ruska či mající tam trvalý pobyt čelí z ruské strany obtížím, a proto by občané měli odložit všechny neurgentní cesty.

Oba státy se dostaly do prudkého sporu po úterním incidentu na turecko-syrské hranici, při němž turecká armáda sestřelila ruský bitevník Su-24. Zatímco Ankara tvrdí, že ruský stroj narušil turecký vzdušný prostor, Moskva obviňuje Turky, že letadlo zničili nad syrským územím. Vztahy obou zemí se ocitly na bodu mrazu.

Ve čtvrtek Moskva oznámila, že do dneška by měla vláda vypracovat návrh protitureckých sankcí, jež se mají týkat obchodu, společných investičních projektů a fungování tureckých firem v Rusku.

Newsletter