Turecko kvůli vyšetřování puče zadrželo 32.000 lidí

Turecko zadrželo 32.000 osob v souvislosti s vyšetřováním hnutí, které vláda viní z červencového potlačeného pokusu o převrat. Oznámil to turecký ministr spravedlnosti Bekir Bozdag. Turci viní ze zosnování puče duchovního Fethullaha Gülena, který žije ve Spojených státech a jehož příznivce Ankara dlouhodobě pronásleduje.

V rozhovoru pro televizní stanici NTV Bozdag uvedl, že celkem čelí trestnímu stíhání okolo 70.000 lidí, kteří jsou podezřelí z napojení na Gülena. Duchovní jakýkoli podíl na červencových událostech odmítá. Před časem naopak obvinil ze zosnování puče tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který si podle Gülena chtěl tímto způsobem upevnit moc.

Turecko buduje novou soudní budovu ve městě Sincan nedaleko Ankary a bude potřebovat ještě další zařízení, ve kterých budou probíhat procesy s Gülenovými stoupenci, uvedl ministr Bozdag.

Turecká vláda žádá po Spojených státech vydání duchovního. Ankara již zaslala Washingtonu desítky spisů s důkazy o Gülenově protistátní činnosti, některé již před červencovým pokusem o svržení vlády, uvedl nedávno prezident Erdogan. Nyní Američané sdělili svým tureckým kolegům, že na jejich žádost o zadržení duchovního odpoví do několika dní, oznámil ministr spravedlnosti.

Po nezdařeném puči turecké úřady odvolaly už více než 80.000 státních zaměstnanců včetně policistů, vojáků, soudců a učitelů.

Newsletter