Turecko oficiálně připsalo ankarský atentát kurdským rebelům

Turecká vláda dnes oficiálně připsala nedělní teroristický útok v Ankaře zakázané Straně kurdských pracujících (PKK). Informovala o tom agentura DPA. Turecké ministerstvo vnitra oznámilo, že identifikovalo sebevražednou atentátnici, která byla členkou PKK a absolvovala výcvik v Sýrii u kurdských milic YPG. Totožnost druhého pachatele, muže, zatím zveřejněna nebyla.

Německé velvyslanectví v Ankaře dnes podle DPA také varovalo německé občany v turecké metropoli před hrozbou nových útoků. Konkrétní varování se týká mimo jiné návštěv nákupních center. Německé školy a školky v Ankaře byly předčasně uzavřeny.

Sebevražedný útok otřásl ankarskou čtvrtí Kizilay v neděli v podvečer. Auto naložené trhavinami explodovalo poblíž autobusového dopravního uzlu, kde v tu dobu na zastávkách čekalo mnoho lidí. Na místě přišlo o život 30 osob, dalších sedm lidí zemřelo v nemocnici. Hospitalizováno je stále 70 zraněných, z nichž 15 je v kritickém stavu.

Turecká vláda již záhy po atentátu obvinila kurdské rebely ze strany PKK, kterou považuje za teroristickou organizaci nejen Turecko, ale i EU a USA. Naopak milice YPG, které Ankara rovněž označuje za teroristy, jsou spojenci západní koalice, v čele s USA, v boji proti organizaci Islámský stát v Sýrii.

Již v pondělí turecké bezpečnostní složky zadržely v souvislosti s atentátem 11 lidí. Dnes turecké ministerstvo vnitra oficiálně oznámilo, že spoluautorka nedělního atentátu Seher Çagla Demirová se narodila v roce 1992 ve východotureckém městě Kars a od roku 2013 byla členkou PKK.

Jako odvetu za nedělní útoky zahájila turecká armáda již v pondělí nálety v horské oblasti Kandíl na severu Iráku, kde se prý nacházejí hlavní základny PKK. Dnes turecká armáda oznámila, že při náletech na kurdské základny v Iráku zabila 45 kurdských bojovníků a zničila dva sklady zbraní.

Newsletter