Na amerických trzích se dnes z důvodu státního svátku neobchoduje. Absence amerických obchodníků se patrně projeví na nižší likviditě dolarového trhu. Měny regionu oslabují. Nejvyšší ztráty registruje polský zlotý patrně reagující na zprávy z minulého týdne ohledně možného snížení sazeb a dalších intervencí.

Turecko pokračuje v pozemním útoku v syrském příhraničí

Turecko pokračuje druhý den v ofenzivě v syrském pohraničí, kam dnes vjela další desítka tureckých tanků. Informovala o tom agentura Reuters. Turecké ministerstvo zahraničí také uvedlo, že jeho šéf hovořil dnes telefonicky se svým americkým protějškem Johnem Kerrym, podle něhož se prý syrští Kurdové stahují na východ za řeku Eufrat.

Turecký ministr obrany Fikri Işik dnes označil za strategickou prioritou ofenzivy zabránit syrským Kurdům ve sjednocení východních a západních regionů v Sýrii. Ke stažení syrských kurdských milic YPG za řeku Eufrat vyzval již ve středu turecký premiér i ministr zahraničí.

Ankara se obává postupu syrských kurdských milic YPG, které v posledních týdnech zaznamenaly úspěch v boji proti radikálům z organizace Islámský stát (IS). V rámci koalice Demokratické síly Sýrie, kterou podporují USA, dobyli z rukou IS důležité město Manbidž.

V ovládnutí další bašty IS města Džarábulus, které leží těsně u hranic s Tureckem, se jim nyní Ankara ofenzivou snaží zabránit. Nad městem Džarábulus podle dnešního oznámení tureckého ministra obrany již získali kontrolu syrští povstalci ze Syrské svobodné armády (FSA), která bojuje proti IS i proti režimu prezidenta Bašára Asada a kterou podporuje Ankara.

Ankara se obává, že po ovládnutí území v syrském pohraničí tamními Kurdy se posílí turečtí kurdští separatisté, s nimiž turecká armáda bojuje na jihovýchodě Turecka.

Jako cíl ofenzivy původně Turecko uvádělo boj s radikály z IS, kteří dlouhodobě ostřelují turecké pohraničí a provádějí teroristické útoky v celé zemi. Naposledy v sobotu zabili 54 svatebčanů v tureckém městě Gaziantep nedaleko hranic se Sýrií.

Newsletter