Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Turecko se překvapivě omluvilo Moskvě za sestřelení stíhačky nad Sýrií

Rusko a Turecko se dnes překvapivě ocitly na prahu normalizace vztahů, zatížených listopadovým sestřelením ruského letadla na syrsko-tureckých hranicích. Prezident Recep Tayyip Erdogan se prezidentu Vladimiru Putinovi dopisem omluvil za smrt pilota ruského stroje a předpověděl, že vzájemné vztahy se „okamžitě“ zlepší. Kreml z Erdoganova dopisu obsáhle citoval, komentáře se ale zdržel.

„Říkám promiňte. Z celého srdce sdílím vaši bolest. V zájmu zmírnění bolesti a způsobené škody jsme připraveni k jakékoli iniciativě,“ napsal podle Moskvy turecký prezident Putinovi. Turecké vedení se přitom za listopadový incident dlouho odmítalo omluvit, což jen zesilovalo kritiku Moskvy. Sám Putin otevřeně prohlašoval, že nezruší vyhlášené protiturecké sankce, dokud se Ankara neomluví.

V důsledku sankcí turistický ruch mezi oběma zeměmi, z ruské strany tradičně velmi silný, na několik měsíců ustal. Zastaven byl i dovoz tureckých potravin a zemědělských produktů do Ruska. Z reakcí ruských vládních úředníků zatím není zřejmé, zda a kdy se situace změní.

Erdogan v dopise uvedl, že turecká justice stíhá muže, který je údajně podezřelý z podílu na smrti pilota Olega Peškova. „Nikdy jsme si nepřáli sestřelit letoun náležející Rusku a vědomě jsme o to neusilovali,“ ujistil podle Kremlu Erdogan Putina.

Turecký prezident vyzval šéfa Kremlu k obnovení „tradičně přátelských“ vztahů mezi oběma zeměmi. Oba státy se podle Erdoganova mluvčího dohodly, že přijmou kroky nezbytné k okamžitému zlepšení styků. Chtějí spolupracovat při řešení regionálních problémů a společně bojovat proti terorismu.

Muž, který je podezřelý ze zabití pilota ruského letadla, byl dnes ovšem v Turecku propuštěn z vězení. Stíhání Alparslana Çelika a dalších podezřelých ale podle listu Hürriyet běží dál, nikdo z nich nesmí podle nařízení soudu opustit zemi.

Policie zadržela Çelika v Izmiru na jihu Turecka koncem března. Právě tento muž má podle Moskvy odpovědnost za zabití velitele ruského bombardéru Su-24M, který byl zastřelen ve chvíli, kdy se po katapultování snášel s padákem k zemi.

Newsletter